| Lotuss a întrebat:

Cum as putea slabi 10 kg in cel mai scurt timp posibil? De preferat pana incepe scoala

Răspuns Câştigător
| xs1der a răspuns:

Salut!
Prima oara ar trebui sa stii ca perioada de slabire nu trebuie grabita si nici nu e recomandat sa te infometezi pentru a slabi. Dar, in schimb, poti incerca sa slabesti muncind din greu. Nu garantez ca vei slabi neaparat 10 kg, poate vei slabi mai mult sau mai putin, eu de exemplu cel mai mult am reusit sa slabesc 7 kg intr-o luna si trebuie sa recunosc cu un efort mare si incercand din rasputeri sa nu am niciun cheat day. Asa ca, pentru a slabi tu trebuie sa te afli in deficit caloric, adica sa consumi mai multe calorii zilnic decat necesita corpul tau. Cum afli de cate calorii are nevoie corpul tau? Simplu, accesezi pe internet un calculator de calorii (unde introduci date precum greutatea,varsta,inaltimea,nivelul de activitate) sau iti descarci aplicatia MyFitnessPal, care e gratis apropo, si iti vei introduce acolo targetul tau (de a slabi) si datele tale (inaltime,greutate, nivel activitate, varsta). Totodata, MyFitnessPal te ajuta sa iti creezi un "jurnal" al meselor tale zilnice si iti afiseaza cate calorii ai consumat in acea zi (pe langa asta, iti afiseaza si macronutrientii). Pentru a afla gramajul mancarii tale ai nevoie de un cantar de bucatarie, daca inca nu ai unul, poti cantari si ochiometric, dar preferabil ar fi sa iti iei unul. Totodata, incearca sa iti iei carbohidratii, proteinele, vitaminele, grasimile si fibrele din mancaruri sanatoase cum ar fi fulgii de ovaz, carnea de pui, peste, oua, cartofi dulci sau nature, fructe, legume, boabe(naut, linte), migdale, caju, seminte, alune toate astea (repet) in limita calorica. Pe langa alimentatie, este foarte important si sportul, daca nu ai abonament la o sala, nu trebuie neaparat sa ridici intens greutati sau sa alergi pe banda, poti face cardio si acasa (exercitii HIIT- High Interval intensity Training, pe care ti le recomand din suflet, gasesti diverse aplicatii pe google play cu antrenamente HIIT dar si video-uri pe Youtube) sau de ce nu, sa inoti, sa alergi in parc, sa dai la sacul de box etc. Ideea e sa depui efort si sa transpiri cat poti tu de mult pentru a avea rezultate optime intr-un timp rapid. Daca te tii de treaba si nu renunti la scopul tau, e imposibil sa nu slabesti. Succes!

| Lotuss explică (pentru xs1der):

Am uitat sa mentionez ca nu mananc carnehappy

1 răspuns: