| matrix100 a întrebat:

Cum calculeaza casele de pariuri cotele la pariuri (la soccer de exemplu )? Toate casele de pariuri au cam aceleasi cote (cote apropiate). Exista vreun site oficial cu cote si casele de pariuri le iau de acolo sau cum calculeaza ei cotele? E normal ca o echipa buna sa aiba o cota mai mica decat una slaba, dar cum se pun ele cam la aceleasi valori? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca 3 oameni, 3 specialisti de la cate o agentie de pariuri (bookmakeri li se zice), analizeaza un meci, vei avea 3 pareri diferite, deci, daca i-ai pune sa faca fiecare cotele, ar fi destul de diferite. Te intrebi, probabil, de ce nu exista discrepante intre cote. Cei de la agentiile terestre si nu numai se ghideaza dupa cele online (bet365 si inca una, dar am un lapsus teribil acum). Diferentele sunt nesemnificative de la agentie la agentie, de +- cateva unitati.

| CuriousStuff a răspuns:

Cotele se stabilesc in functie de sanse, de meciuri trecute, de cum joaca echipele in utlima vreme, de importanta meciului si in general de niste medii destul de bine puse la punct. Nu e nimic random.

| Andreiqwe5 a răspuns:

Pune random nu se stie niciodata