| devil2279 a întrebat:

Cum e bine sa tragi la fiare? Cate o grupa de muschi in fiecare zi? sau toate intr'o zi? pana la epuizare sau doar asa? de cate ori pe saptamana? Va rog spuneti mi, si spuneti si un progam de tras.
Cat timp trebuie acordat muschilor sa se odihneasca?
De exemplu eu trag de luni pana vineri in fiecare zi la toate grupele musculare,sau aproape, eu trag pentru forta nu pentru masa. E bine asa? ca vad ca unu care nu trage deloc la fiare are mai multa forta ca mine. De ce? sad
Am 16 ani. Apropo eu fac in fiecare zi si cand trag, trag pana nu mai pot sa ridic gantera, haltera ( sa fac repetarea) si fac mai multe serii asa. E bine? sau fac prea in exces? Va rog spuneti-mi cum e bine.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai mai intrebat de 5 ori asta si ti s-a raspuns ce sa faci... si vad ca tu tot ca tine faci.

Fa in continuare ca tine si ramai un firav fara forta...

| Wehes a răspuns:

Cum sa faci aceleasi grupe in fiecare zi?!
Vezi ca ajungi la exces de antrenament si nu avansezi chiar deloc.
Iti faci un program de antrenament cu 3-4 zile pe saptamana MaxiM!
Nu trebuie sa faci pana la epuizare faci 3-4 serii la un aparat a cate 7-10 repetari, depinde de exercitiu.

| erkeon a răspuns:

In primul rand ia-o mai incet nu trebuie sa tragi pana nu mai sti de tine, pentru forta este necesar sa lucrezi cam 2 grupe mici pe zi sau una mare.
Recomand sa incepi cu una mare saptaman respectiv picioarele pentru ca este grupa care produce mult testosteron in corp.A doua zi faci faci o grupa mica de muschi, brate(biceps triceps antebrat branhiala) cu greutatea care sti ca poti sa o repeti CORECT de 12 ori. Dupa o grupa mare, piept la fel greutati pe care sti ca le poti repeta de 12 ori, mentinez 4 serii nu depasesti. Dupa treci iar la o grupa mica,umeri(umar frontal, umar lateral si umarul din spate) si trapezul.iar apoi inchei cu spatele(aripioare, dorsali, lombari) si iei o zi liber.
Pentru forta recomand si un supliment alimentar si un plus de energie, adica creatina si dextroza.
Link creatina:http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder-300-gr/
Link dextrose:http://www.naturalplus.ro/ro/carbohidrati/42-dextroza.html

Răspuns utilizator avertizat