| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai ok dacă vreau sa pun masa musculara? Sa fac exerciții cu gantere mai grele și sa fac mai puține repetări sau cu gantere mai ușoare și mai multe repetări?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa faci negative, ridicare rapida, coborare 6 secunde, asa e bine, practic iei doua grupuri le supui unor excertiti exacte, la un grup i dai fara negative la altul cu negative, vezi o diferenta de 20%-40% sunt mai multe fibre musculare, din ce stim o fibra se activeaza cand folosim greutati mici o alta fibra cand folosim greutati mari, eu recomand negative de 6 secunde

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/ aici sunt tot felul de studi recomand

| Cosmin86 a răspuns:

Forta : 1-5 repetari
masa musculara: 6-12 repetari
rezistenta: > 12 repetari

NU exista "multe repetari pentru definire", cine zice asta e complet CRETIN.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pana la urma, cum ar fi cel mai ok sa fac pentru a pune masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite un exemplu:

https://www.culturism.ro/......amana.html

Alte exemple ar fi: push-pull-legs, upper body/lower body, full body, etc.

| CristianCRS a răspuns:

Pentru masă musculară, fă 3 serii a câte 12 repetari pentru fiecare exercițiu, greutatile le alegi in felul urmator: trebuie sa fii capabil sa faci 12 repetari, dar la a 12-a trebuie sa simți ca nu mai poți trece peste până la a 13-a.
Atenție dacă nu ai antrenament nu te aventura aiurea la greutăți foarte mari, fii eficient, avanseaza treptat si respecta regula cu ultima repetare care trebuie sa dea impresia ca e imposil de trecut peste.
Dacă vezi ca nu reușești sa faci 3 serii de 12 repetari, mai scade numarul de repetari 10, 8 cat crezi tu dar sa ai acelasi numar pentru fiecare serie din cele 3.

| anonim_4396 explică (pentru CristianCRS):

Mersi, pana acum făceam câte 3 serii a cate 30 de repetări, cu gantere de 5 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristianCRS):

Serios? Pentru definire multe repetari? Definirea se face din alimentatie, NU din exercitii.

Si de ce "3 serii a cate 12 repetari", de ce nu 4-5 serii a cate 6-8 repetari? Nu ar fi MULT mai eficient?

Daca nu stii NIMIC, nu-ti mai da cu parerea.

| CristianCRS a răspuns:

Daca nu ai incredere ce spun unii si altii cel mai bine ar fi sa te documentezi singur, daca stii engleza iti recomand canalul ATHLEAN-X http://www.youtube.com/user/JDCav24. Are zeci de clipuri in care explica tot ce te-ar putea interesa,, are clipuri si cu un tip slab pe care il antreneaza pentru masa musculara si imbunatatirea posturii.