| Andreidanix a întrebat:

Cum fac sfoara pana jos in 4 zile, poate stiti o metoda ca mai am chiar un pic pana jos dar nu o fac(trebuie sa o fac pana pe 10 fac karate si am europenele
, si ca sa fiu selectat imi trebuie sfoara) ma chinui de 2 sapt si raman la acelasi nivel

4 răspunsuri:
| Silent3025 a răspuns:

...de cat timp esti la karate? Sensei-ul trebuia sa te ajute sa ajungi sa faci sfoara din primele zile.
Eu am fost decat o zi la karate si din prima zi m-a invatat sa numar in japoneza pana la zece, am facut cateva exercitii nu mai stiu pentru ce, m-am tot suit si coborat pe o plasa etc si incepusem si exercitiile pentru sfoara (dar nu m-am mai dus ca nu erau karatele de mine happy )
In concluzie pune pe cineva autorizat un Sensei (sau altcineva) sa te ajute in treaba asta ca s-ar putea sa ai parte de surprize neplacute adica sa nici nu mai poti merge la europene (ba din contra sa stai sa zaci in pat)

| Ada78 a răspuns:

Fa cat mai multe exercitii si incearca sa o faci dupa ce tiai intins muschii.Fa miscare si cat mai multe exercitii pe zi pana cand obosesti.

| InimioaraTePupă a răspuns:

Poti ruga pe cineva sa te apese in timp ce faci sfoara pana ajungi jos.

| RianaUdroiu a răspuns:

Salut iti recomand niste exercitii de gimnastica. Exista tutoriale pe Youtube ca de exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=HrM0Gve9a1w... Mai poti incerca sa te pui cu sezutul pe o perna moale si sa incerci sa iti intinzi pizioarele in lateral cat de mult poti ramanand in pozitia asta 15-20 sec, mai poti sa sati in picioare si sa ti genunchii intinsi si sa iti pui unul dintre picoare pe un scaun sau o masa de langa tine care sa fie la nivelul trunchiului tau, incerci sa duci mana din partea piciorului pe varful acestuia si sa te pastrezi in pozitia aia cateva secunde apoi repeta totul pe celalat picior. sper ca ti-am fost de folos :)))