| TMNT2013 a întrebat:

Cum pot capata multa forta?

Răspuns Câştigător
| TonyTZu a răspuns:

Te antrenezi foarte odihnit, cu greutati foarte mari ( care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 4-5 repetari ) cu pauze mari intre serii (3-5 minute ), putine serii.

Si doar exercitii de baza ( indreptari, genuflexiuni, presa militara, ramat, flotari la paralele, tractiuni cu greutate, etc. )

| TMNT2013 explică (pentru TonyTZu):

Tu de la ce varsta te-ai apucat de Culturism si cati ani ai acum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TMNT2013):

Am 26 acum, m-am apucat de la 16, dar am facut cu pauze. in total am 4 ani de sala + alte sporturi facute in ceilalti ani.

momentan fac si skandenberg

| TMNT2013 explică (pentru Cosmin86):

Este bine sa faci culturism de la 12 ani?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TMNT2013):

Nu, pierzi vremea

corpul tau nu produce suficient testosteron si hormon de crestere ca sa poti pune muschi sau sa faci forta serioasa

Apuca-te dupa 16 ani, e ceva ce tine de hormoni, nu de tine

11 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

De multe ori forta o capeti prin antrenamente regulate ale unor anumite grupe de muschi, dar exista si cazuri in care forta este nativa si nu poti sa contribui foarte mult da dezvoltarea ei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru paulpaul25):

Serios? nu poti contribui foarte mult? de unde scoti asemenea aberatii?

| paulpaul25 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da serios! In primul rand nici nu stiu ce varsta are persoana care a pus intrebarea, nici nu stiu ce conditie fizica are, nici nu stiu la ce fel de forta se refera. Asa ca raspunsul a fost la fel de general ca si intrebarea. Nu prea imi vine sa cred ca daca este total neantrenat si incepe cu greutati foarte mari, chiar si cu exercitii putine se va vedea vreun rezultat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru paulpaul25):

Dar nu trebuie sa se vada imediat, rezultate se vad in ani de zile de antrenament + alimentatie ( da, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul )

| Timeea2001 a răspuns:

Trebuie sa faci sport, si multe alte eforturi.

| TonyTZu a răspuns:

Tragand de fiare

| Vlad5631 a răspuns:

Te duci la sala si iei creatina...