| Onisim13 a întrebat:

Cum pot face muschi acasa fara steroizi si alte porcarii!

15 răspunsuri:
| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Abdomene, flotari, genoflexiuni, expandari, daca ai gantera bara poti face pipet, spate, umeri, biceps, triceps,

| mihaibrasov a răspuns:

Sa faci diverse exercitii fizice. Cauta pe youtube workout si gasesti cu tona tot ce vrei.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Daca nu ai aparate sau nici macar o gantera:
Iei un scaunel mic, iti pui picioarele pe el si incepi sa faci flotari in felul urmator:
15 flotari,
Dupa fiecare tura faci o pauza pana iti revi: maxim 15 secunde.

| FiddleStick a răspuns:

Daca vrei sa pui ceva masa musculara pe tine iti recomand sa mananci miere sa faci flotari,abdomene, tractiuni. Tractiunile sunt cele mai importante pentru ca dezvolta mai multe grupe musculare de-odata. Poti sa mai incerci si niste genoflexiuni, exercitii pentru gambe(sper ca sti cum sunt->poti sa le faci chiar si pe un prag din casa). Sper ca ti-am fost de folos. Succes!

| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti, nu ai conditiile necesare, acasa doar o sa te tonifici putin.
Si vezi ca pentru muschi ai nevoie de vreo 5 mese pe zi bogate in proteine, carne, lapte, branza, oua.

| Anonim0100 a răspuns:

Mananca sanatos, adica orez, lapte, exercitii zilnic, cu pauza si fara proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim0100):

Cu orez, lapte, etc. faci muschi? si cu exercitii zilnic? mai gandeste-te

| Dkgray a răspuns (pentru Anonim0100):

De ce fara proteine?! Sunt nutrientii de baza pentru cresterea masei musculare.

| Anonim0100 a răspuns (pentru Dkgray):

Pai depinde varsta si doar te umfla si decat sa arati ca o ceapa in timp? Mai bine antrenament si mese bogate in proteine etc.

| Anonim0100 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca nu are posibilitatea de a merge la sala? Decat sa stea, mai bine face exercitii!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim0100):

Da, normal ca e mai bine decat nimic, dar sa stie si ce obiective sa aiba, ca nu poti lucra acasa si sa ai aceleasi obiective ca la sala.

Si cum mah proteinele te umfla? Astea sunt povesti de copii mici care n-au nicio treaba cu sportul. Si TU consumi ZILNIC proteine, fara proteine MORI. Proteinele se gasesc in : carne, lapte, branza, oua si in multe legume, aproape orice aliment contine proteine, dar cele mai bune ( si in cantitate cea mai mare ) sunt in carne, branza, oua.

Uite aici continutul in proteine al alimentelor :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

Pentru cresterea optima in masa musculara ai nevoie de 2 grame de proteina / kilogram-corp, zilnic. De obicei pentru asta ai nevoie de mai mult de 3 mese pe zi.

| Anonim0100 a răspuns:

Vedem cum vrea omu!

| ivancunemo a răspuns:

Faci flotari abdomene tot felul funda?

| Gingasa_Fiinta_1990 a răspuns:

Sala?

| Atat_Cata_1992 a răspuns:

Fa Flotari si cu asta basta