| SweetTFresh a întrebat:

Cum pot pune 10 kg de masa musculara pe mine? Mentionez ca am o greutate in jur de 70-75 kg.

Răspuns Câştigător
| BigShopRomania a răspuns:

Buna. Alimentatia si odihna sunt reguli de baza daca doresti sa cresti in masa/greutate. Antrenamentul sau mai bine zis exercitiile trebuie executate foarte corect, intens si greutati piramidale. O alimentatie bine pusa la punct si minim 8 ore odihna vei avea rezultate mai mult decat satisfacatoare. Trebuie sa te armezi cu rabdare si sa te intaresti psihic, nu astepta ca in 2-3 luni sa devii Arnold. Nu te lua dupa toata lumea, ai luat un steroid, o proteina si gata ai si puscat din deget, pui masa si esti realizat. Mai tarziu vei da cu capu. Fa totul cu cap si vei avea succes crede-ma! Am avut 65 de kg, in 2 ani tras usor, serviciu la birou, pe teren deci nu am avut timp sa trag hard si totusi in 2 ani de antrenamente, alimentatie si odihna am reusit sa ajung unde mi-am propus. Anume acum am 175 cm si 90 de kg. Arat foarte bine si masa ramane, fara suplimente fara anabolizante. Suplimentele se iau mult mai tarziu cand nu mai cresti si vei avea nevoie de un aport mai mare de nutrienti at un supliment iti va satisface necesarul dar pana atunci vei creste foarte bine prin alimentatie+odihna+antrenament. Mult succes!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un abator sau macelarie si ajuti la carat: pulpe de porc, de vaca, carcase etc.

Se poate si pe un santier, prin carat saci de materiale si alte materiale.

| SweetTFresh explică (pentru Bula):

Asta era bancul? Cam sec, dar se digera... happy Apropo, chiar nu era nevoie sa-mi insiri toate meleagurile pe unde ai lucrat. De ce spun asta? Sa fim seriosi, esti Bula! happy

| peperonies a răspuns:

Te duci 2 ani la sala, recomand https://stronglifts.com/5x5/.
e simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si este foarte mult de povestit, trebuie sa ai o anumita alimentatie, un program stric, ore de somn, trebuie sa iti calculezi mesele in functie de greutatea pe care o ai, de exemplu cum ai zis ca ai 70-75 de kg ar cam trebui 150 de grame de proteine si tot asa, este mult de povestit si te-as ruga sa te uiti pe pagina lui Angel Fitness unde ti-am lasat si link-ul, crede-ma ca te va ajuta enorm de mult, mult succes.

| Goddess23 a răspuns:

Buna. Prin foarte foarte multa munca si exercitii fizice intensive care sa iti lucreze toate partile corpului pentru ca, banuiesc ca la final vei vrea sa arati si bine nu doar umflat la brate sau picioare ci vrei un trup armonios. Dar pentru o asemenea greutate de masa musculara cel mai probabil te poate ajuta un antrenor personal de la sala de sport. El iti recomanda exercitiile fizice cu care sa incepi si bineinteles te poate sfatui in legatura cu alimentatia ca nu e suficient sa faci sport daca nu mananci si sanatos: proteine, legume, fructe. Trebuie sa renunti la fast food si bauturi carbogazoase.