| Afagdsba a întrebat:

Cum pot sa alerg mai repede?
Pe un teren de 50m fac cam 6. 9sec.
Mi se pare putin
As dori sa stiu cum pot alerga mai repede

5 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Un antrenament menit sa iti imbunatateasca viteza:
https://www.youtube.com/watch?v=xUhBosIguRQ

Multa bafta

| Viitorulapropiat a răspuns:

Alergând in fiecare zi. Azi alergi sa spunem 5 minute, maine 10 si tot asa, astfel cresti la rezistenta. Viteza nu poti sa ai din prima, dar daca alergi vreo 2 saptamani, o sa vezi ca rezisti mai mult, ca inca n-ai obosit dupa 50 m spre ex si ca ai viteza mai mare. Trebuie sa respiri si corect ( 2 tragei in piept si expiri la 2 lung).

| Afagdsba explică (pentru Viitorulapropiat):

Pai da dar gen, ar trebui sa fiu si mai inalt ca sa pot alerga mai repede? Este vreo problema daca sunt mai mic de inaltime? ( 1.66 )
Am prieten de 13 ani ( 1.70 ) si fuge la fel de tare
Cred ca e putin si din cauza ca sunt mai mic

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Afagdsba):

N-are nicio treaba înălțimea. Eu am 1, 60 rezistenta conteaza.

| deeyou12 a răspuns:

Perseverenta este cheia controlarea respiratiei si a organelor incerca sa alergi cu bratele lipite de corp si plmele intinse sa nu mai strangi pumni si sa misti bratele cat mai repede sa scoti sub 6 sec pe 50 m cam greu trebuie sa fii atlet de clasa mondiala si antrenament de lunga durata