| AlexSkillz19 a întrebat:

Cum pot sa cresc 1-2cm intr-o luna jumatate? Ce exercitii sa fac? Va rog urgent!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te intinzi mai indelungat, agatat cu mainile de inele sau chiar de o creanga /bara sau urcat pe franghie, pe moment vei fi alungit cu 1-2 cm, dar dureaza putin (dupa aproximativ atat timp cat te-ai intins, vei reveni la inaltimea normala).
Daca faci de mai multe ori asemenea exercitii de mai multe ori zilnic si peste 5 minute fiecare data, atunci ai sanse sa te intizi definitiv 1-2 cm. Prea mare si rapida intindere insa poate cauza probleme (dureri) la coloana dupa ce vei trece de anii "30!

| AlexSkillz19 explică (pentru Bula):

Tata are 1.75 si eu 1.66 la 14 ani, cat o sa am?

| Bula a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Vei mai creste, pana la varsta de 20-22 ani si poate si mai tarziu.
Ai sanse chiar sa treci 1, 80, dar depinde si de modul tau de viata, si de genele mostenite de la parinti /bunici.

7 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

E imposibil sa cresti "la comanda". Daca esti in perioada de crestere vei mai creste, poate chiar mai mult decat atat.

| AlexSkillz19 explică:

Ce inaltime o sa am? 1.66 la 14 ani, tata 1.75

| Michaella004 a răspuns:

Chestia cu cresterea nu o poti modifica pur si simplu. Aici e vorba de genele tale, daca parintii tai sunt scunzi de înălțime, tu nu ai cum sa crești, dar daca parintii tai sunt destul de înalți, atunci trebuie sa mai aștepți, pentru ca cu vârsta te vei înălța si tu. Eu la fel am căutat multe metode si exerciții, pentru ca nici eu nu sunt înălta, dar nu m-a ajutat nimic. Stiu ca multi spun ca daca stai o ora pe zi întins la bara cresti sau daca înnoți mult la fel crești, dar aici e altceva. De obicei băieții sau felete incep sa faca aceste exerciții sau sa se ocupe cu sportul in perioada 13-16 ani, exact atunci cand corpul se dezvoltă de la sine. Nu trebuie sa iti faci griji, pentru ca Pământul are nevoie si de persoane scunde.
P.S. Important e sa nu mănânci mult, ca sa nu ai kilograme in plus

| AlexSkillz19 explică (pentru Michaella004):

Tata are 1.75 si mama 1.55

| Michaella004 a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Aici depinde cui îi semeni, pentru ca diferența e destul de mare