| SugarLips a întrebat:

Cum pot sa fac spagatul? Ce exercitii trebuie sa fac va rog dau funda si vot la toti ceilalti promit daca imi raspundeti acum!

Răspuns Câştigător
| IustinaSiAtat a răspuns:

1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cat mai spre exterior, piciorul din spate
incerci sa-l duci cat mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si
incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cat mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinand genunchii intinsi. La inceput cat sa atingi solul cu palmele,
apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stand in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercand sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc),
astfel incat sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul.
Dupa ce reusesti "performanta", roga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cat de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stand in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna langa fund.
Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi;
la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfarsit, incerci sfoara. Intai cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos;
stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi cativa centimetri.
Good luck!

20 răspunsuri:
| Camyyy_5609 a răspuns:

Pai daca de mica ai facut exerciti de ex sfoara sa o faci putin sau spagatul un pic acolo love struck... dar ca sa reusesti sa faci spagatul trebuie sa.ti invingi durerea de la picioare si sa te lasi pana jos pana cand simti ca esti obisnuita cu asta pana cand iti pleznesc niste chesti de acolo ca sa poti face spagatul:X:X funda plzlove struck

| CarlaD a răspuns:

In primul rand fa foarte multe fandari(executate corect), stand in sezut turceste fa fluturasul cu genunchii de mai multe ori in fiecare zi, vei vedea ca in 2-3 luni vei putea face spagatul.

| Sarahh a răspuns:

Spagatul nu se face asa usor, trebuie sa fi elastica in picioare ca sa o poti face pana jos, trebuie sa muncesti la asta daca vrei sa faci spagatu-l corect. Sa poti face spagatul trebuie sa poti intinde picioarele pana la pamant ai nevoie de antrenament mult uni cred ca spagatul e usor de facut dar e greu de facut spagatul trebuie sa te antrenezi de la cel putin 7 dau 11 ani. Mult succes :*! Funda?

| NyanCat a răspuns (pentru Sarahh):

Nu e adevarat, eu il pot face usor fara antrenament si sfoara mai am un cm pana jos, si cand am incercat prima oara spagatul mia iest pana jos iar cand am incercat sfoara prima oara imi mai trebuia un cm

| queenazalea a răspuns (pentru Sarahh):

Ba nu iti trebuie 7 sau 11 ani sa poti face un amarat de spagat laughing)) Eu am fost la gimnastica doar 2 ani si atunci nu am facut doar exercitii pentru spagat, in maxim 1 luna 1 luna jumate am facut spagatu si sfoara perfect rolling on the floor)))) Sunt chestii mult mai complicate, care nici la alea nu-ti trebuie atatia ani laughing)))))

| Silvya18 a răspuns:

Citzi ani ai? Trebuie de la 6-7 ani sa-ti intinzi mushchii daca ai mai mult de 12 nu cred sa poti sa te invetzi acum.

| NyanCat a răspuns (pentru Silvya18):

Se poate xD

| Niki_Niko_1997 a răspuns (pentru Silvya18):

Eu am avut 14 ani cand am invatat sa il fac deci se poatewinking

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Ei uite iti zic cel mai bun sfat cu asta am reusit sa-l fac si eu si am 11 ani.
Stai in pat intinti piciorul in fata ta doar pe unul cu care faci spagatul in fata eu aleg dreptul si pune capu pe genunchi stai asa mai mult timp si vezi ca o sa te obisnuiesti si apoi cu piciorul celalalt si iarasi tot asa si apoi incearca sa il faci jos pana iti iese!

Răspuns utilizator avertizat
| Tudor_Geanina_1996 a răspuns:

Eu am 13 ani, si nimeni nu m-ă ajuta, sau ma impinge, eu singura ma imping pana simt ca ma doare, si atunci cand simt ca ma doare pornesc cronometrul si stau in pozitia aia 30 de secunde, chair merge, eu mai am putin si il fac

| UpS1 a răspuns:

Asta vreau sa fac si eu dar tot nu reusesc si am 1 an de taekwondo laughing

| UpS1 a răspuns:

Sau SugarLips vino la taekwondo wtf acolo faci mobilitate big grin Bafta!

| KissGirl_5159 a răspuns:

Fac gimnastica de 2 ani si stiu. trebuie sa faci forfecari de picioare (20 pe fiecare picior), balansuri de picioare (10 pe fiecare picior), iar daca ai obosit nu sta jos ci fa exercitii de streching usoare...laughing

| MIRYwow a răspuns:

Fa cat mai multe exercitii!

| Gabriella_7163 a răspuns:

Pai eu am 12 ani si am reusit. Desigur ca am mai facut pagatul in clasele mai mici dar nu m-am omorat si pot si acum sa il fac dar trebuie sa te incalzesti foarte bine. MAI INTAI: stai foarte bine fandata ca si cum ai face spagatul in aer timp de 30 de secunde. La fel faci si cu celelalt picior dupa aceea pui piciorul pe ce-va de marimea unui fotoliu si te tii de varful degetelor timp de 30 de secunde api schimbi piciorul. Dupa acea faci sfoara stand in fund (sfoara o faci cat poti si stai in fund) si te apleci cu mainile in fata stai asa timp de 45 de secunde. Mai departe mai gasesti tu sa te intinzi cumva ca esti desteapta. Fa sta si nu are cum sa nu functioneze.

| BiancaIoanaBYU a răspuns:

Vino la volei prinzi mobilitate si inveti sa joci si volei

fandari aterale in fata ex de picioare de trunchi
mult succes
eu in 3 zile am reusit

paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| frumoasa123 a răspuns:

Scumpa sunt si eu in situatia asta. As vrea sa te ajut dar nu pot. Scuze!

| Ana987 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa faci multe exerciti. Exemplu: Te pui in pat dreapta si ridici piciorul pana simti o mica durere apoi faci asta si cu celalalt picior la fel. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.
Mult succes!
P.S. Eu am reusit dar si prin alte exerciti nu doar ce am zis eu.

| Simulete_Katy_1995 a răspuns:

Deci eu la 19 ani practic nu am nicio sansa sa reusesc sa fac spagatul? Astept un sfat ceva