| Robbe a întrebat:

Cum pot sa-mi fac bila cat mai rotunda sau ascutita si fibrata?
Adica folosesc cam toate exercitiile pentru biceps dar nu se vede asa fibrata se vede numai ca iese unpic in evidenta.

Ar trebui sa incep sa fac definire si sa opresc masa musculara?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa schimbi forma muschiului, doar sa-l maresti. Mai ascutit in niciun caz nu se poate.

Cum lucrezi acum biceps? Il lucrezi din 3 unghiuri ( middle-range, stretched si contracted? ) cate serii, de cate ori pe sapt?

| Robbe explică (pentru Cosmin86):

1-2 ori pe sapt. si fac contractari si cateva serii normale cam 3-4 serii de 6-8 repetari la masa musculara. Dar ma gandesc. daca fac definire. se poate sa arate mai bine decat daca fac masa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robbe):

Da, deci nu-l lucrezi din toate unghiurile happy Iti recomand o rutina de genul :

- flexii cu bara dreapta din picioare
- flexii cu gantere plan inclinat la 30-45 de grade
- flexii concentrate

2-3 serii fiecare, sa ai 8-9 serii in total.

Evident ca la definire se vede mai bine, dar trebuie sa ai ce sa definesti happy

Cum planuiesti sa faci definire?

| Robbe explică (pentru Cosmin86):

Dar cu bara Z nu merge?
Si la plan inclinat. adica de pe scaun?

Planuiam sa incep dupa sezonul rece, adica prin primavara si sa fac vreo 3 serii de cate 20-30 de repetari pentru fiecare grupa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robbe):

Da, merge si cu bara Z. Plan inclinat, nu ai la sala scaun reglabil, cu unghiuri? il pui la 30 sau 45 de grade, daca nu ai foloseste banca pentru impins inclinat la piept.

Pai aia nu e definire, 20-30 de repetari = rezistenta, nu definire. Nu exista exercitii de definire.

Diferenta dintre perioada de masa si cea de definire o face alimentatia, nu exercitiile. Exercitiile raman la fel, altfel o sa pierzi o mare parte dni masa musculara.

http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

Eu recomand ca definirea sa se faca dupa 1-2 ani de masa, dupa 6 luni de masa e prea devreme, mai ales daca esti incepator.

| Robbe explică (pentru Cosmin86):

Si cum mai exact se face definirea? dupa ce fac 1 an de masa. sa zicem ca vrea sa fac definire. cum procedez?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robbe):

Scrie in articolul pe care ti l-am dat mai sus.