| BULANGIU96 a întrebat:

Cum sa capat masa musculara fara sa merg la sala?
DAU FUNDA :X!

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!
Fara sala o sa ai mai tarziu o problema in ceea ce priveste formele.
In fine, ideea e ca trebuie sa mananci cel putin 1g de proteine pe kg corp si restul de proteine se depune sub forma de masa musculara. Daca practici un pic de sport, asimilatia/sinteza proteinelor va fi mai buna si vei fi capabil sa asimilezi mai mult.
Mese dese si cu mancaruri putin voluminoase, evita painea, mananca carne (peste vita pui), branzeturi, nuci, alune si bea mult lapte ( 1 l pe zi). Poti sa faci cateva flotari 4-6 serii a cate 10-16 flotari. Nu te omori mai mult ca faci rezistenta la ele. Fa-le incet fara sa te grabesti. Poti sa iei eventual si niste suplimente, dar asigurate ca sunt din surse sigure (care nu produc produse de tip dopaj). Vitaminele te vor ajuta dar nu pentru depunerea de masa musculara ci pentru energie si pentru o stare fizica mai buna.
Recapitulez: mancarea te va ajuta, dar cea bogata in proteine.

Multa Bafta!

PS: evita grasimile si evita sa mananci nesanatos, o sa ai probleme.

11 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Nu prea vei face...acasa nu ai motivatie, vei fi prea lenes si nu vei obtine mare lucru. Daca vrei asta de ce nu te duci la sala? Masa musculara nu se face intr-o saptamana-doua acasa.

| PetreConstanta a răspuns:

Cumpara aparatele si baga-le in casa si ai scapat

Răspuns utilizator avertizat
| Adriano_3072 a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci, deci fi atent happy
Trebuie sa intelegi un lucu : Fara obiecte grele gen gantere / bara / aparat de spate / etc... Nu poti sa cresti foarte mult in masa.
Trebuie sa iti faci un program pe care sa il respecti precum si o dieta. Astea ti le faci in functie de timpul de care dispui. Daca nu ai nici pic de muschi pe tine vrei creste in masa un timp pana cand nu o sa mai pui masa si o sa te definesti.
Intr-un final o sa arati bine, adica o sa ai ceva piept / bicepsi daca faci rost de o gantera( Nu ai idee cate exercitii poti face cu o gantera) / Spate / Trapez / Picioare / Abdomen.
Cauta pe net exercitii care le poti face acasa, fa-ti un program bine definit si intr-un an, doi o sa arati bine.

P.S. : Fa-ti timp pentru alergat. Ajuta foarte mult

Bafta!

| Gini a răspuns:

Faci acasa. Exerciti fara sa te duci la sala, iei proteine, vitamine sau creatine si te faci. tongue

| kidsXXL a răspuns:

Faci:flotari,genoflexiuni,tractiuni si daca vrei, iti poti lua 1 pereche de gantere.Bafta in muschi!

Răspuns utilizator avertizat
| GreenJoker a răspuns:

Mai "BULANGIU"-le... faci in felul urmator
-alergi(1 ora)
-faci abdomene(30-40)
-flotari(15)
-mananci mai sanatos
Yo asta fac si ma simt foarte bine(si sunt fata), nu am masa musculara ca a unui baiat pentru ca este imposibil dar nu sunt grasalove struck sper ca te-am ajutat-tinand cont ca esti baiat poti face mai multe exercitii din fiecare... fundita?

| Florin_9237 a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa faci muschi stand in fund in fata calculatorului. Eu vreau de fapt sa o felicit pe greenjoker pentru mentalitate si sitl de viata.

| TheBestAngel a răspuns:

Deci dimineata faci 50 de abdomene dupa aia 20-30 flotari, 10-15 tarctiuni la bara si pentru piciare te prinzi de o bara cu mainele sa sa fii suspendat (sa nu ajungi cu picioarele la pamant) si ridici picioarele la 90 de grade. Dar asta trebuie sa faci in fiecare zi! dupa o saptamana doua maresti exercitiile (de la 50 de abdomene la 100). Un mic sfat chit ca se dezvolta greu dar stii ca e sanatos si nuncit nu lua proteine etc...

| AdRiaN19 a răspuns:

Fara sa mergi la sala e cam greu, de ex eu practic culturism de 4-5 luni si fac acasa cu greutatile mele(stau la tara). Daca vrei sa faci masa trebuie sa ai multe mese pe zi, sa te odihnesti cat mai mult si sa faci exercitii cu greutati mari si repetari putine.

P.S. Daca te uiti in oglinda de 200 ori pe zi si vrei sa pui masa cu lopata intr-o saptamana te lasi!