| amorezul17 a întrebat:

Cum sa fac flexile trisate pentru bicepsi?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu castigi nimic daca pui greutate in plus si nu mai corecte... uneori ca sa-ti maresti bicepsii trebuie sa SCAZI greutatea.

Forma corecta e cea mai importanta, maresti greutatea doar cand poti face corect cu greutatea marita.

Ca sa fortezi ultimele 2-3 repetari nu trebuie sa trisezi, doar sa te ajute cineva sa ridici greutatea si tu apoi o cobori cat de lent poti ( pe partea negativa muschiul lucreaza foarte bine, mereu cobori greutatea LENT ).

Exemplu : ridici haltera in 1-2 secunde si o cobori in 5 secunde. E dureros sa cobori in 5 secunde, dar merita big grin

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu chiar vrei sa ai bicepsi mici, nu?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu neaparat. si eu la seriile de epuizare (de obicei ultima pe grupa) trisez 1-2 repetari doar pentru negativa. trag aiurea pentru pozitiva, dar chinui negativa in 3-5 secunde. cand nu mai pot negativa dupa trisate e clar ca muschiul ala e zero. a dat tot ce a putut

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ok, dar ala nu are nivelul tau sa faca asta, el vrea sa "triseze" la biceps doar ca sa se laude cu ce greutate face el biceps, nu ca sa puna accent pe negative ( sau sa mai forteze 1-2 repetari)

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

O sa faca gen retarzii aia cu biceps femural, cvadriceps, lombari, spate si deltoizi, numai biceps nu rolling on the floor. gen semi-ramat, semi-tractiuni, semi-flexii si toate prost = accidentari. bune si alea. dai de 2 ori cu capul de tavan si iti ajunge de trisat

| amorezul17 explică (pentru Cosmin86):

Daca faci exercitiile corecte, e mai greu sa pui greutate in plus, si le fac corecte, dar sa pot forta ultimele 2-3 repetari vreau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru amorezul17):

Nu castigi nimic daca pui greutate in plus si nu mai corecte... uneori ca sa-ti maresti bicepsii trebuie sa SCAZI greutatea.

Forma corecta e cea mai importanta, maresti greutatea doar cand poti face corect cu greutatea marita.

Ca sa fortezi ultimele 2-3 repetari nu trebuie sa trisezi, doar sa te ajute cineva sa ridici greutatea si tu apoi o cobori cat de lent poti ( pe partea negativa muschiul lucreaza foarte bine, mereu cobori greutatea LENT ).

Exemplu : ridici haltera in 1-2 secunde si o cobori in 5 secunde. E dureros sa cobori in 5 secunde, dar merita big grin

| kar1GaNNN a răspuns:

Fa-le corecte, nu trisate.

| florynmondialul a răspuns:

Tragi coatele in spate sau te ajuti de tot corpul! dar de ce vrei sa le faci trisate?