| Stef29 a întrebat:

Cum sa fiu un portar mai bun?
Si cum sa ies la adversar cand imi ameninta poarta in asa fel in cat sa nu imi dea gol?
Fundita pentru rasp cel mai bun si ajutator.

Răspuns Câştigător
| AlExAnDrU_7476 a răspuns:

Salut. In cartieru meu sunt cel mai bun portar ok, apar ff bine. Cand jucam football eu si portar dar sunt ff bun si pe teren. Trebuie sa fi concentrat asuppra mingii. Cand vine adv spre tine uitate la minge si incearca sa sai dupa ea. sau daca vezi ca vreun coechipier de-al tau e in preajma stai in poarta si uitate la minge. Sper ca ti-am fost de folos

16 răspunsuri:
| MichelWolverine a răspuns:

Si eu sunt portar la fotbal (apar chiar destul de bine) si sper sa pot sa te ajut. Evita pe cat posibil sa stai pe linia portii daca atacantul a trecut de linia careului. Intr-o astfel de faza sansele sa aperi sunt minime. Incearca sa iesi la om, dar nu foarte hazardat, adica nu te repezesti la el ca taurul la corida, pentru ca ti-a facut un dribling scurt si are poarta goala apoi; iesi calculat, vezi de pe ce parte a terenului vine, tine putin cont si de piciorul forte al atacantului si de faptul daca suteaza (si bine) cu celalalt picior; daca, sa zicem, e dreptaci si avanseaza mult pe extrema stanga a lui, si nu trage de fel cu stangul, o sa ii fie putin mai greu sa suteze bine cu dreptul din partea aia; daca mai si iesi bine si din timp la el si ii inchizi si unghiul de sut, o sa ii fie foarte greu sa suteze si o sa caute un om sa paseze; daca primeste o pasa in adancime (aici depinde si de cat de mare e terenul, caci daca e mic, gen 30 m, e mai greu sa iei in considerare ce spun eu aici), calculeaza repede in minte care sunt sansele tale sa ajungi inaintea lui la minge si sa o degajezi in aut sau tare in fata; din nou, daca stai in poarta la o faza de asta nu ai sanse mari de izbanda, insa asta nu inseamna ca trebuie sa iesi sa degajezi fiecare minge pe care o primeste el; daca ai primit pasa de la un coechipier de-al tau si atacantul face pressing, incearca sa o dai cat mai repede la unul de-al tau, pentru ca e posibil sa-ti micsorezi sansele considerabil daca stai cu ea si atacantii vin spre tine; in sfarsit, din punctul meu de vedere, cea mai grea situatie, cand sunt 2 atacanti si tu singur (aici e cel mai dificil, dar iti spun din experienta mea, ca daca iti calculezi bine miscarile, poti iesi cu bine de foarte multe ori; eu mi-am pus echipa pe contraatac si au marcat de multe ori dupa ce scapasera 2 atacanti de la ei singuri cu mine), in cazuri din astea nu trebuie sa stai pe linia portii, ca sansele sa aperi sunt spre 0, nu te hazarda sa iesi aiurea la ala cu mingea - o miscare gresita si i-a pasat celuilalt si e gol; mereu in situatii din astea, o sa vina unul pe o parte si unul pe cealalta parte. Sfatul meu: iesi la cel cu mingea, dar nu iesi mult, iesi cat sa-i inchizi putin unghiul. Apoi trebuie sa vezi si ce face atacantul, ca daca el vine mai central, cresc sansele sa suteze, insa daca avanseaza in viteza pe extrema, o sa ii vina greu sa mai ajunga pe centru si e clar ca va pasa celuilalt si atunci iesi pe pasa. Iar, tine cont de piciorul cu care suteaza cei doi; cand iesi la om, incearca sa inchizi coltul scurt; fii atent cand atacantul cu mingea e in pozitie dificila, caci sigur atunci ii va pasa coechipierului sau. Incearca in situatii din astea sa intinzi piciorul pentru a bloca pasa, e cel mai eficient asa. Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes pe viitor! Daca mai ai nevoie de sfaturi legate de cum sa aperi, intreaba-ma. In masura in care pot, te voi ajuta. happy

| AdyStelistu a răspuns (pentru MichelWolverine):

Mersi foarte mult imi poti da si mie idu tau ca sa mai discutam?

| albertosso a răspuns:

@ waie ...asta era de pe "blogul lui radu" si am citit-o si eu de mai multe ori macar de miar intra in cap. laughing la penalty ideea e sa stai cat mai jos posibil... aproape pe vine si incordat. Cu cat stai mai jos ai sanse sa poti sa o iei in cazul ca o trage pe jos si de asemenea pe sus pentru ca vei avea forta sa sari dupa ea. Daca stai sus, vei avea probleme in a sari pe partea de jos. La penalty, pozitia asta e fundamentala. trebuie sa stai focalizat pe minge si sa ai reflexele foarte bine formate. mult noroc.winking

| Stef29 explică:

Si la penalty si la loviturile libere cum sa procedez? In special ma intereseaza la penalty cum sa procedez?

| Marri298 a răspuns (pentru Stef29):

Pai la penalty daca e poarta mica si adv trage tare te duci pe un colt.

| Hăgiul a răspuns:

Cei mai buni portari sunt cei inalti. Inamicul asteapta intotdeauna o greseala asupra portarului in asa fel incat sa-i dea gol.
Cel mai bine ca sa nu iti dea gol, iesind la el, trebuie sa astepti pana in momentul critic, moment in care el isi incarca puterea pentru a baga mingea in poarta. Atunci trebuie sa iesi la minge, deoarece creierul si-a fixat deja miscarea si urmeaza sa o faca, iar o schimbare a tacticii este extrem de dificila in aceest moment tensionat.
Se intampla de obicei cand este la jumatatea careului. Tu nu trebuie sa iesi pana atunci si sa pari sigur pe tine, facandu-l sa creada ca nu vei iesi din poarta (de obicei asta e tactica, asteapta sa iesi ca sa dea golul mai usor). Tinta ta trebuie sa fie mingea, nu conteaza daca il accindentezi, trebuie sa sutesti in minge cat de tare poti si sa-i insuflii frica. Dar asta doar in momentul critic, sa nu-i lasi prea mult spatiu si sa fii atent la posibilii colegi din echipa adversara care pot prelua mingea astfel pacalindu-te. Este o chestie de experienta, iti spun toate acestea din experienta mea. Si nu uita, practica face perfectiunea!

| Naiky3Run4 a răspuns:

Sa te arunci dupa minge cand o dau adversarii ...ca ei o dau cu putere si uh sari dupa ea si iti iei avant si mno sa fi pe faza tot timpul la joc sa nu te lasi atras de altceva ca mno mai sti ca da unu un sut la minge de la jumatatea terenului si numa vezi ca este gol! big grin MULT NOROC!

| pedro121 a răspuns:

Daca poti si nu tie frica sa te lovesti putin te poti arunca direct spere el

| AlexAlex_2025 a răspuns:

La penalty incerci sa intuiesti unde va trage. faci miscari de corp de picioare.Incerci sa intimidezi jucatorul asa fel incat sa nu stie pe ce parte sa suteze... Sper ca ti-am fost de folos

| Cyber2000 a răspuns:

Nu este adevarat ce zice Hagiu despre inaltime.Eu sunt cel mai bun portar de la mine din clasa (Poate si din altele)si sunt cel mai scund, aproapte. Orcum uite sfaturile mele:
1)niciodata dar niciodata sa nu iei ochi de pe minge nu conteaza unde e mingea
2)(de la 7m)ca sa poti apara un sunt de la 7m tr ca sa ti ochi pe minge si cand vezi cum porneste mingea tu te duci dupa ea(ca sa aperi mai bine incearca sa ocupi un loc pai mare in poarta)
3)Tr ca nimeni sa nu iti ia concentrarea
Daca poti sa faci astea o sa fi mai bunwinking

| Nutsu_5031 a răspuns:

Sall Stef.Si eu sunt portar de mai bine de 4 ani, Cu mult antrenament vei ajunge un portar bun, eu sunt cel mai bun din scoala si am jucat si la cluburi de fotbal cel putin 3 ani.Cand scapa un adversar singur spre poarta ta cel mai bine este sa iesi pe el, urmareste intotdeauna mingea nu jucatorul si cand esti aproape de el sari pe minge.La penalty ii simplu:In primul rand trebuie sa stii sa plonjezi. Uita-te mereu la ochii adversarului si unde se uita el acolo inseamna ca va suta.Numa daca nu ii Ronaldo si suteaza in cealalta parte, dar mai rarlaughing.Si poti sa faci si miscarii la penalty sa iti intimidezi adversaru, poti sa ii spui ca o sa rateze sau altele.Iti urez multa bafta si sper ca te-am ajutat

| Cozma_Bogdan_2000 a răspuns:

Cand adversarul trece de linia careului tu iesi la el fix in momentul in care vrea sa suteze... daca iesi mai devreme el isi va schimba alegerea si va da ori pase ori te va dribla si 99% iti va da gol

| airdrop a răspuns:

Zbieri la el si sari cu putere la el

| Andrei_Loredan_1996 a răspuns:

As vrea sa stiu cu se plonjeaza

| wAie a răspuns:

Uite cum sa te antrenezi :

Frica de a plonja – toti portarii care sunt la inceput sau cei care debea incep au frica de a plonja dupa o mine. Cel mai bun moment de a invata sa plonjezi este iarna (eu asa am invatat). Drept sa va spun, se poate si vara sau in alte anotimpuri cand terenul este mai dur, dar trebuie sa stiti pasii pentru a reusi!

1) Asezati-va in genunchi si aruncati-va usor pe o parte. Trebuie sa fiti cu cineva sa va arunce mingea pe jos ca sa puteti plonja dupa ea. Repetati aceast lucru de cate ori simtiti nevoia.

2) Acum incercati usor, foarte usor sa va aruncati din pozitie dreapta! Cand faceti asta lasati-va pe genunchi! La fel va recomand sa va arunce cineva o minge iar voi sa sariti dupa ea!

3) Acum incercati fara a va lasa in genunchi! Nu va aruncati din prima la inaltimi mare (exemplu: la vinclu)

Frica de a scoate o minge foarte puternica pe centru. Unii portari pur si simplu nu se baga la o minge puternica! Le e frica! Recunosc, si eu am unele momente in care ma feresc de acea minge! Dar am reusit sa trec peste asta!

1) Dati-va capul in jos, ridicati mainile si incordati mainile spre directia mingii! Asa poate veti scoate sutul (eu asa fac si imi iese de fiecare data)

Sfat: NU TE LASA INTIMIDAT DE NICI UN JUCATOR CARE VINE LA POARTA TA! IESI SPRE EL CU PICIOARELE SAU MAINILE INAINTE! DE ASEMENEA AI GRIJA SA NU TE ACCIDENTEZI!

Sper ca i-am ajutat pe cei care vor sa devina portari! Am sa mai continui articole de acest gen si in alte posturi!

In aceasta postare am sa va spun mai multe despre metodele prin care poti deveni un portar bun. Sa incepem!

| Adriana_Rachita_1997 a răspuns:

Si eu sunt portar, dar la handbal si ca sa fii bun trebuie sa ai o incalzire buna sa nu ai emotii sa te concentrezi pe minge si sa ai o mobilitate. NU trebuie sa iti fie rusine de public (in meciuri turnee), trebuie sa fii tare si sa sari dupa minge chiar daca te vei lovi