| Andrei1499 a întrebat:

Cum sa imi dezvolt mai tare masa musculara?
Mentionez ca fac sala, dar alimentatia nu este chair foarte bine pusa la punct.
Funda!

2 răspunsuri:
| aLeXaNdru145 a răspuns:

Pai alimentatia e pe primul loc. daca ai o alimentatie corecta, si un antrenament tot atat de corect. iti vei dezvolta mai rapid muschii cu siguranta.

| Florin_Constantin_1975 a răspuns:

Salut!
O mare greseala a adeptilor salii de fitness este ca ei incearca sa faca cat mai mult exercitii cat mai des. NU!
Asta e o mare greseala, se numeste extra-antrenament si dauneaza masei musculare mai mult decat o creste.
O metoda buna ar fi sa faci pe zile adica
Luni : program (pe care il ai tu)
Marti: pauza
Miercuri : program.
Intelegi. 1 zi program, 1 zi pauza dar daca te hotarasti sa faci asta trebuie sa incluzi mai multe exercitii si sa lucrezi pe mase musculare ex (Luni : Piept+biceps) etc.
Sa nu mananci seara dupa 10, sa nu te culci foarte tarziu, este important pentru metabolism sa cuprinzi ora 12:00 (00:00) in somn.
Sper ca te-am ajutat, salut! happy