| costel3 a întrebat:

Cum sa imi maresc muschii de la brate?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sala + multa mancare bogata in proteine ( 4-5 mese consistente pe zi, dar mese, nu gustari ).

| Iulian_Sandu_1987 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cel mai prost sfat posibil! Daca vrei sa mananci de 4-5 ori pe zi, atunci incearca sa ai mese usoare si nicidecum consistente. In functie de greutatea ta se calculeaza si necesarul proteic si vei fi surprins cat de putina proteina vei ava nevoie.
Incearca sa te documentezi putin cu privinta la aspectul alimentatiei, iar cu privire la marirea muschilor bratelor eu iti voi recomanda un antrenament de masa musculara. Nu sari de 2 max 3 exercitii pe grupa musculara si mentinte numarul de serii si de repetari mic. De exemplu
Triceps : Impins cu bara priza scurta 3 x 6-8 repetari
Flexii din orizontala cu bara Z 3 x 6-8 repetari
Flotari la paralele 3 x 6-8 repetari
Succes

| Vladut650 a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

Tu ii dai sfat sa manance de 4-5 ori mese usoare si crezi ca asa va face masa musculara? Daca vrea masa musculara trebuie sa manance de cel putin 4-5 ori pe zi mese bogate in proteine, carbohidrati etc...

| DloveD93 a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

El crede ca daca bagi in tine ca porcul si 5-6 fripturi pe zi gata pui masa musculara... dar el nu are habar ca organismul nu asimileaza toate proteinele alea, plus ca ce e prea mult dauneaza sanatatii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

Ai nevoie de 2 grame de proteina / kg-corp zilnic si 3-4 grame de carbohidrati.

Sa ai tu mese usoare daca vrei sa ramai firav.

| Iulian_Sandu_1987 a răspuns (pentru Cosmin86):

O masa bogata in proteine si carbohidrati nu inseamna sa te simti plin. Eu am incercat sa iti ofer un raspuns, daca tu consideri ca ramai firav facand asta, atunci succeswinking

| Iulian_Sandu_1987 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu realizezi ca sfatul tau de a folosi 3-4 grame de carbohidrati pe kg/zi inseamna ca ar trebui omul sa faca acelasi efort ca ciclistii participanti in Turul Frantei. Deci ce ii spui tu aici este direct reteta unei ingrasari rapide laughing

| Vladut650 a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

"Reteta unei ingrasari rapide". Cand pui masa musculara, nu e logic sa te ingrasi? sau tu vrei sa pui masa musculara avand 50 de kg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

Nu chiar, atat consum eu si nu sunt gras.

Pentru ce spui tu ar trebui sa fie 5-6 grame de carbohidrati.

Ai vreun pic de experienta in domeniu? Sau esti ca aia firavi din sala care se trezesc sa dea sfaturi?

| SiLaS a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

Hahaha,ce imbecil esti pustiule.Asa mananca culturistii, mese usoare? 2g proteina/kg corp, acesta este necesarul proteic pentru dezvoltarea musculara, si sa stii ca daca ai ca mine 80kg trebuie sa mananci foarte mult sa obtii 160g proteine numai din alimentatie, nu mai vb de carbs.Tu ar trebui sa te mai documentezi pentru ca esti foarte prost informat

| Iulian_Sandu_1987 a răspuns (pentru SiLaS):

In primul rand vorbeste frumos ca nu esti pe tarla aici. Putin bun simt! Nu ne cunoastem asa ca nu ne tragem de sireturi!
In al doilea rand cand am spus de mese usoare m-am referit strict la calitatea alimentatiei din mesele respective.
Nu voi intra in detalii pentru ca deja conversatia a deviat. Spor

| Cosmin86 a răspuns (pentru DloveD93):

Cand o sa ai si tu peste 10 ani de sport, atunci sa ma comentezi PE MINE.

pana atunci, ramai un copil mic si firav care isi da cu parerea.

| DloveD93 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aceeasi replica " copil mic si firav". tu crezi ca toata lumea e asa, numai tu esti ala "mare". Sigur esti mare in grasime

| Cosmin86 a răspuns (pentru DloveD93):

Da, de-aia leg 20-30 kg de mine cand fac tractiuni la bara ( cu bratele perfect intinse ), de gras ce sunt!

| dyk3yy a răspuns (pentru Iulian_Sandu_1987):

Pentru triceps faci extensii nu flexii.

20 răspunsuri:
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Au innebunit toti pe aici Costele. In primul rand trebuie calculate caloriile de care are nevoie organismul tau pentru a functiona normal, si asta se calculeaza in functie de varsta, inaltime, greutate si tipul de efort pe care il faci. Dupa ce afli acel numar de calorii, mai adaugi 200-300 de calorii si vezi cum iti merge. Nu tebuie sa mananci cat un culturist de performanta ca ala are 100 de kilograme si face un efort fenomenal la sala. Multi dintre noi nu fac nici 20% din intensitatea cu care trage un culturist profesionist. Eu zic sa cauti mai bine raspunsuri pe site-uri de specialitate gen bodybuilding.com

| paint9 a răspuns:

Flotari de toate tipurile plus bara simpla din curte, de 3 ori la maximum

| lordcata a răspuns:

Fa flotari. Daca nu ai motivatie fa pariuri care stii ca pierzi (pariezi pe flotari)

| Cosmin86 a răspuns (pentru lordcata):

1. Flotarile NU sunt bune pentru muschi, lucrezi mereu cu aceeasi greutate. Pentru muschi maresti greutatea, NU numarul de repetari

2. La flotari intra 70 % piept si putin brate ( doar tricepsul de la brat, biceps nu ).

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| lordcata a răspuns:

Cosmine bine ca esti tu destept

| Cosmin86 a răspuns (pentru lordcata):

Documenteaza-te singur si o sa vezi ca am dreptate.

Cand o sa ai peste 10 ani de sport, o sa privesti lucrurile din alt unghi.