Întrebare recomandată | sanea123456789101112 a întrebat:

Cum sa nu faci febra musculara?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Am intrebat asta pe un tip in domeniul asta si a zis ca faci febra musculara daca faci ceva greu si nu ai exercitiu deloc la acel lucru. Ar fi indicat sa o iei treptat, iar cand faci febra, ziua urmatoare exersezi din nou, doar ca nu atat de intens. Drept urmare, prin exercitiu iti si trece.

| VladutAnghel a răspuns (pentru Mayar):

Nu este neaparat vina lipsei de exercitiu. Este posibil ca organismul sa nu retina suficient calciu

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Febra musculara se datoreaza suprasolicitarii muschilor, dupa un efort sustiut si neobisnuit de organism.

Organismul, inclusiv musculatura, trebuie "invatat" cu efortul fizic.
Inainte de solicitarea fizica (antrenament, concurs, drumetie, munca fizica) trebuie facute exercitii pentru "incalzirea" muschilor, adica punerea lor treptata in miscare. Asa cum nu pornesti o masina direct in viteza a 4-a, nici organismul nu se poate incarca dintr-odata la efort mare. Masina utilizata fortat, fara ungere adecvata, incepe sa scartaie, mecanismul se incalzeste si se poate si strica. La fel ca si omul.

| oprescudorin11 a răspuns:

SIMPLU!
Daca totusi ai epasit limita admisa de efort a organismului tau, a obisnuintei tale, daca vei continua in ritm descendent efortual, nu va apare nici febra musculara!
Mai sunt si alte metode, dar nici nu ma gandesc la ele caci sunt NOCIVE!
Medicatie idioata. Doar in caziuri extreme (accidentare, nesimtire sau lene, acelasi lucru!).
Bafta si INCREDERE!

| Yasmin875 a răspuns:

Nu trebuie să obosești atunci când faci sport. Daca te simți obosit si continui vei face febra musculara.Trebuie să te și odihnești.

Răspuns utilizator avertizat
| rrrp a răspuns:

Stai in pat.

| Viviannnnnna a răspuns:

Mananci ciocolata inainte laughing sau iei o aspirina

| DroIja a răspuns:

Tot ce faci de obicei când faci febră musculară doar că nu.

| KEiGHT a răspuns:

Febra musculara este data de ruperea fibrelor musculare, la efort sustinut, facand asta cat mai des, acele fibre se refac dupa ruptura, devenind si mai puternice la efertul depus constant. Acele fibre musculare au "memorie" si de fiecare data cand se rup, cresc altele si mai puternice in locul lor dar durerea persista pana cand efortul este sub cel scontat si "muschiul" poate tolera efortul depus daca nu se trece peste "normalul" din acea vreme. Adica odata format alt manunchi de fibre musculare "noi" efortul poate fi marit pana cand din nou ai febra musculara = Se rup iar... si asa mai departe... creste masa musculara adica!winking

| andrei056 a răspuns:

Incearca sa nu faci efort fizic mai ales daca nu le ai cu sportul!

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a răspuns:

Daca vrei sa faci un sport f. extenuant iti recomand sa consumi glucoza, adica tablete cu glucoza, le gasesti in orice magazin sunt f.ieftine si sunt exact ca ciocolata alba, doar ca tabletele astea sunt mai tari.

| Charl a răspuns:

Incalzie inainte

| vladhacker a răspuns:

Sa nu te agiti foarte tare adica so eai mai usor cu efortul mult succes de a nu o lua big grin
PS: vreau funda XD

| GeorgescuMark a răspuns:

Iei o vitamina c.E buna pentru efort.

| Al1n4 a răspuns:

Dupa ce ai facut sport ia o ligurita de zahar! Asa nu vei face! Din cate stiu eu!

| mati19053 a răspuns:

Cu incalzire speciale

| SexyGanstas a răspuns:

Nu faci sport