| OOOLEOOO a întrebat:

Cum se completeza o proteina incompleta?
Ce alimente ar trebui consumate pe langa acea sursa de proteina astfel in cat sa capete toti cei 9 aminoacizi?

15 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Acum pe bune, pui intrebari foarte grele, proteina completa nu exista!

| Goldenboy97 a răspuns (pentru express11):

Completa, inseamna ca are toti aminoacizii esentiali, care sunt in numar de 9. Cele cu proteina completa sunt putine la numar: spirulina, carnea animala si de peste, laptele, ouale si soia.

| express11 a răspuns (pentru Goldenboy97):

Pentru tras de fiare? cred ca mai este si cat de duce organimul... spun eu.si nu trebuie sa ai muschii mari sa fii intr-o forma fizica foarte buna.sunt doar parerile mele.

| JohnnyBi a răspuns (pentru express11):

Prietene, aminoacizii esentali sunt numiti asa ca al tau corp are nevoie de ei, dar nu ii poate produce. fara alte completar cu sport, sala, etc. ai nevoie de ei si atat. punct.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Doar carnea si cica spirulina, linte, naut. dar sunt discutii, pareri si opinii despre toate, numai carnea e 100% sigur completa

| express11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Uite,eu am 1, 90 m, si 96 kg, nu am luat nimic, proteine, creatina.la16 ani eram slab, dar aveam putere, dar faceam exercitii fizice cu greutati, ramat apoi cu 70 kg, biceps cu 15 kg, nu se vedea nimic, dar probabil vedeau colegii mei.nu recomand proteine si creatina! cu respect!

| JohnnyBi a răspuns (pentru express11):

Esti prost, scuze sa iti spun. proteine gasesti in tot ce bagi in gura, fata de suplimente difera doar forma de prezentare. atat. creatina o produce ficatul si o gasesti in alimentatie. in special curcan si peste, dar sa ajungi la 5g/24h trebuie sa consumi vreo 4 kg. deci este un praf extras din carne si concentrat. functia in corp e de a regenera rezervele de atp din corp. ce nu recomanzi? esti ratat d-ala care crede ca te umfli sau mai stiu eu ce?

eu am facut sala din 2011-2013 iulie. cu suplimente la greu. m-am lasat dupa o operatie. in noiembrie nu aveam nicio schimbare fizica. m-am apucat din nou, iar suplimente si in iunie anul curect m-a lovit unul cu masina, opeerat la mana si ghips pana la umar pe care il tin pana in octombrie. au trecut 2 luni de cand sunt legat la pat si in afara de mana cu muschii atrofiati nu am nimic. analizele imi ies mereu bine.

ce temei ai tu sa iti permiti sa recomanzi ceva despre care nu ai habar. ai cursuri in domeniu? ai concursuri castigate?

| express11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pustiule,sunt contractor, private security, ca mi-ai spus prost, te accept, pentru ca stiu ca esti mai mult decat mine...forta vine din antrenamente brute.nu fii prost,ca tara geme de prosti cu tine. pustanule,sa nu spuncarnatule! bai jigodie, nu din creatina, proteine, steroizi, si yeto.

| express11 a răspuns:

Prost este tactu ca s-a suit pe mata si a facut un handicapat ca tine!

| express11 a răspuns:

La 18 ani vrei sa fii arnold,nu ai sa vezi, asta se reflecta in gandirea ta, cand m-ai facut prost, nu-mi pare rau, imi pare rau ca sunt prost ca-ti dau sfaturi ok.rahatule! asa o sa fii toata viata!

| express11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

O sa fii u nrahat umflat.sunt militar de la 18 ani, iraq, afganistan, ametitule.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru express11):

Calmeaza-te, frate.Nu uita ca suntem pe site-ul asta ca sa ajutam oameni ca sa-si indeplineasca scopurile, nu se ne certam si sa ne injuram. Intr-adevar, unii pot sa creasca in masa musculara si fara suplimente de proteine sau creatina sau nu mai stiu ce, dar asta nu inseamna ca suplimentele sunt rele.

| JohnnyBi a răspuns (pentru express11):

Bun. sunt avocat si am cursuri cu diploma in nutritie sportiva si fitness. + lucrez in ambele domenii + olimpiade si concursuri de anatomie, chimie organica si kinetoterapie. si tu esti un parlit de sclav al sistemului militar. forta vine din alimentatie. antrenamente fara alimentatie nu faci. si daca steroizii nu dau forta tu esti nespus de prost. nu te mai ataca atat. unde tu esti trimis ca oaia la taiat, unii din noi si-au folosit creierul sa faca mai multe decat faci tu dintr-un birou cu aer conditionat.

ps. nu mai injura ca te faci singur mai prost si deja esti umil in discutie. injuraturi de tigan obosit stie orice retard care erseste langa o gara, la nivelul al esti?

| Goldenboy97 a răspuns (pentru JohnnyBi):

De acord. happy
Dai pacea lu` express. Nu ai ce sa scoti din el... asta e mentalitatea lui.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

A zis tot la 18 ani + armata. scoala nu e buna. ce vrei, fara prosti sa devina gunoieri te ingropi in gunoaie...eh.