| lanaaaaa a întrebat:

Cum se poate cauza ruptura de muschi? un prieten mi-a spus ca a facut dintr-o data ceva miscari bruste la sala cu picorul si acum il doare prea rau pentru a se lasa pe el. si de altfel, cum se pot preveni si ce nu ar trebui sa fac pentru a nu pati asa ceva happy funda

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Ruptura de muschi e ruptura unei fibre din manunchiul de fibre din care e alc. un muschi. Se rupe in caz de efort prelungit. Doare ca dracu. N-ai ce-i face daca se intampla.
Preventia e sa nu faci exercitii ca disperatu' fara incalzire ca lumeabig grin. Sa faci mult stretching, astfel incat sa formezi o flexibilitate a corpului- sa suporte apoi exe de forta.
Inainte de a cara, sau de a ridica mult, tot asa, o incalzire prealabila. Si cam atat se poate face.
E ca la elastic, chiar asa se intampla.

1 răspuns:
| Orbithh a răspuns:

Ruptura la muschilaughing nu prea cred poate doar ca a facut febra musculara si eu fac de multe ori da sa stii ca nu cred ca a e ruptura de muschi si febra musculara nu e absolut nimic rau in 1/2/3 zile trece si nu mai simti nimic fundita?!?