| Ammizzu a întrebat:

Cum se poate slbaii astfel incat sa nu se piarda din masa muculara, sa se piarda din grasiem?

10 răspunsuri:
| FitnessTrainer a răspuns:

Cresti numarul de proteine, scazi cel de carbohidrati si de grasimi. Trebuie sa faci si o ciclizare a carbohidratilor, deci vei avea si zile in care mananci mai mult carbohidrati. Totusi, nu exagera nici macar in ziua aia. Antrenamentul poate sa ramana la fel, sau daca vrei sa faci rezistenta poti face mai multe repetari. Nu uita de cardio (poti face HIIT de 3-4 ori pe saptamana).

| Ammizzu explică (pentru FitnessTrainer):

Carbohidratii in ce mancaruri ii gasesc? Dar proteintele?

| FitnessTrainer a răspuns (pentru Ammizzu):

Proteine iti iei din carne(pui, peste, vita, curcan), oua (albusuri mai multe), nuci, alune(fara sare)etc,. Carbohidrati poti sa iei din orez brun, fulgi de ovaz integral, cartofi dulci. Dar nu uita, cat mai putini carbo si grasimi.

P.S.:Antrenamentele sa fie foarte intense.

| Ammizzu explică (pentru FitnessTrainer):

Dar daca e sa mananc bine dimineata si la pranz si seara sa manac doar fructe?

| Ammizzu explică (pentru FitnessTrainer):

Chestia este ca eu vreau sa slabesc vreo 2-3 kg. 1 kg as vrea sa scap de el cam intr-o saptamana, restul usor usor, in 2-3 satamani. Cred ca imi fac griji pentru ca slabesc 2-3 kg. Eu am zile in care slabesc 0, 5 - 1 kg intr-o zi

| petresergiuconstantin1234567890 a răspuns:

Casa slabesti nu mai manca dupa ora sapte si incearca sa te hranesti nu sa mananci adica alimente care au calciu vitamine proteine ceva de genu sper ca te-am ajutat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ammizzu):

Nu, fructele au carbohidrati, ce naiba. Si au chiar carbo simpli care ingrasa cel mai rau. Si in plus, fructele nu au proteine, deci o sa pierzi muschi la greu.

Mananca proteine si legume de sezon + lactate slabe seara ( exclus lapte ).

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, caju.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru Ammizzu):

Nu poti slabi atat de mult intr-un timp atat de scurt fara sa pierzi masa musculara. Fructe daca e in prima parte a zilei, dar 1-2.Nu te baza pe ele, dupa cum zice Cosmin, au carbo simplii si nu e ok.

| Ammizzu explică (pentru FitnessTrainer):

Pai cei de la formula 1 slabesc 4 kg intr-o curs. E chestia si de metaboismul omului. Supara-te pe cantar, ca imi arata astfel dupa ce faceam exercitii fizice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ammizzu):

80 sau chiar 90 % din greutatea aia e apa happy

Eu pot slabi 3 kg intr-o zi, doar prin deshidratare big grin

Fac asta la fiecare concurs de skandenberg, in ziua de cantar, sa-mi fac categoria happy