| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc unii care dau cu șpițul si nu ii doare, adica, dau asa tot meciul si nu se plang de nimic, eu daca dau odata fac tumbe de durere, mi-se pare stupida lovitura cu șpițu' ca nu ai niciun control al directiei dar totusi, ma fascineaza cum dau unii fara sa ii doara

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca ai niste inacltaminte cu varful dur nu te doare.

| Robert_Tom_2000 a răspuns:

S-au obisnuit deoarece joaca de mici si tot prosti sunt.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu am inteles niciodata de ce spuneti ca n-ai cum sa controlezi directia.Eu mereu cand dadeam cu spitu' se ducea acolo unde voiam sa se duca, de obicei in linie dreapta.
Te-ai uitat si la incaltaminte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă șutezi cu șpițul,iți crește puțin forța,atât. Dacă vrei să șutezi puternic și plasat,tragi cu șiretul. Oricum, trebuie să fii și bun. Și dacă dai cu șpițul mai lovești și în pământ și îți strici adidașii. Lasă spițul, lovește cu șiretul, învață driblinguri, etc.

| maryus112 a răspuns:

Normal ca te doare deoarece nu esti invatat dar sfatul meu e sa nu inveti sa dai cu spitu pentru ca numai "taranii" dau cu spitu

| Holiday a răspuns:

Lovitura cu spitul nu e una folosita decat foarte rar in fotbalul adevarat. Se foloseste doar cand esti in criza de timp si nu ai timp sa executi o lovitura clasica (siret, exterior, interior) si atunci doar "intepi" mingea cu spitul. Asa ca nu e nici o mandrie sa dai cu spitul.
Probabil durerea pe care o resimti e si din cauza pantofilor sport pe care ii ai, ia-ti unii cu varful mai tare.