| MaTrIx8378 a întrebat:

Daca alerg, pierd din masa musculara? alerg pentru a scapa de grasimea pe care o am pe abdomen ( nu am foarte multa, doar ca s-a acumulat ) in rest sunt normal, as vrea sa ma apuc de alergat pentru a avea un abdomen ok. dar intrebarea mea este. pierd si din masa musculara? comentati doar cei care stiu raspunsul.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca da, metabolismul consuma muschi, grasime, de asta spun ca e extrem de important culturismul si carne ca sa nu pierzi masa musculara si da sprinturile sunt bune daca esti sanatos desigur si o dieta, parerea mea totul sta in dieta, sportul doar acelereaza metabolismul atat, ai nevoie de o dieta cu putine calori low carb

| RAY a răspuns:

De ce low carb? si high proteine?
pentru metabolizarea proteinelor din 100 de grame 30 de grame se ard, plus ca proteinele tin cel mai mult de foame in comparatie cu carbo /grasimi, ceva extrem de important cu cat ai masa musculara mai multa cu atat vei slabi mai mult si daca nu faci nimic, de asta spun ca culturismul e o alegere rationala, uni baga cardio si ajung slabi de muschi /grasimi dar pierd uschi si se vor ingrasa foarte rapid, trebuie sa pui muschi acolo unde e grasimea

http://scientia.ro/......lorie.html

https://cse.google.ro/......https?/cse

| SSJGohan3 a răspuns:

Daca mamanci 200g carne pe zi in plus la vreo 3 ore dupa ce ai alergat nu vei scadea in masa musculara..iti trebuie doar aportul de proteina pentru muschi sa nu scada

| GabrielICG a răspuns:

Sprinturile sunt mai eficiente pentru slabit decat alergatul, la faza cu pierdutul masei musculare depinde de mai multi factori, dar nu cred ca o sa pierzi masa musculara.