| Anapanda a întrebat:

Daca am 16 ani(fata) si am 1, 55 inaltime pot sa ma mai inalt? Si daca da cum?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O fata nu creste decat pana la 16-17 ani, deoarece fetele incep sa se dezvolte pe la 11-12 ani.
In schimb baietii, pentru ca incep pubertatea 2-3 ani mai tarziu decat fetele, cresc pana pe la 20 de ani.

| AnastasiaK a răspuns:

E posibil sa te mai inalti, insa nu ai posibiltatea sa influentezi tu asta. Inaltimea e determinata genetic asa ca nu ai cum s-o schimbi, iar oricine iti recomanda sa faci sport ca sa te inalti, e cel putin paralel cu subiectul.

| Raducons a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar nu mai cresti in inaltime.
Un sfat a fi sa nu iei stimulente pentru creste, ca sa nu iti afecteze aspectul fizic.
Mai conteaza si aspectul nu doar inatimea.

| AlexSalling a răspuns:

Baga-te la handball. Mai sunt 4 ani in care poti catiga inaltime, dupa nu dupa varsta asta nu mai. Succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns (pentru xCangur):

Stii? Matusa mea avea in jur de 1.60-63 la 17 ani. S-a bagat la canotaj profesional si a ajunj la 1.77 si si-a facut si spate mare. Deci cresti si cu sport destul de. A facut doar 2 ani. Stii? Chiar daca ar creste doar cat spui tu, 2-3 cm pe an, tot ar fi 12 cm in 4 ani, dar poate sa creasca mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns (pentru xCangur):

Daca nu sporesti cu nimic cresterea, normal ca vei creste cat vei creste, dar ea intreba cum sa se inalte. Nu cum sa ramana asa.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns (pentru xCangur):

Exact asta am zis eu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kerre a răspuns:

Da, vei mai putea creste putin in inaltime in functie de geneticul tau, poti incepe a face diferite exercitii fizice pentru a grabi putin procesul de crestere, dar asta este in functie de geneticul tau cat de mult cresti si cat de repede.

| Cristea468 a răspuns:

Asta depinde de genetica ta, părinți tăi sunt mai înalți ca tine? Dacă da atunci vei mai creşte.

| Anapanda explică (pentru Cristea468):

Da mama e mai inalta. Tata nu mai am.

| ema2396 a răspuns:

Depinde... ai mai crescut in ultimul an? Daca da, e posibil sa nu te fi oprit din crestere si poti sa incepi sa faci un sport (handball, basketball). Daca nu mai cresti nu e o problema, sa stii. Oamenii te vor placea si asa, micuta.

| Anapanda explică (pentru ema2396):

Creca 1-2 cm am maj crescut in ultimi ani in rest nu?

| Anapanda explică (pentru ema2396):

Mai*

| tony30000 a răspuns:

Depinde de genetica ta si parintilor tai... Poti creste pana la 20ani maxim.Dar nu e problema asta baietiilor le plac fetele scunde.big grin cel putin mie...ai avantaje pentru tocuri daca iti place sa porti chiar daca esti micuta. Oricum nu e problema asta conteaza sa fii sanatoasa, frumoasa si despteapta asta conteaza in viata restul e can can sa fii iubita

| Anapanda explică (pentru tony30000):

? mie in generala imi spuneau astia minion?

| tony30000 a răspuns (pentru Anapanda):

Si ce daca iti spuneau asa.Nu asculta ce spune lumea.Viata e a ta nu a altora!

| Thepup a răspuns:

Pai eu am 12 ani si o inaltime de 1, 50 si sunt baiat, cred ca poti sa mai cresti, du-te la un doctor si vezi happy pup. Funda?