| jupiter530 a întrebat:

Daca am aproape 17 ani, 1.65 m si ma apuc de inot m-as putea dezvolta mai mult?
Am citit pe net si unii zic ca nu pot mai mult de 4-5 cm altii au zis ca imi pot da drumul si sa ma inalt mai mult.
Deci, ma pot dezvolta mai mult?

Răspuns Câştigător
| ManeStefane a răspuns:

Baschet si inot, prostii..depinde de gena ta si de genetica poti avea la 15 ani 1.50 si la 16, 1.70+ oricum te dezvolti pana la 20 -21 de ani eu m-am dezvoltat de mic adica la 13 aveam 1.72 deja, Bafta!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De cate ori am raspuns la intrebarea asta, inaltimea e determinata genetic,asa cum tea determinat ia asa vei fi simplu, dar voi nu faceti biologie la scoala? ce faceti la ora aia? nu ai habar de genetica? ce anume se mosteneste genetic, ce este o gena, un cromozon? baschetul nu inalta copii de mici sunt selectati ei find inalti pentru varsta lor si vor fi si mai inalti e logic, inotul este un sport foarte sanatos, bun sa stii nu renunta la el, tu mai cresti vreo 2, 3 cm maxim mai mult nu cred, poate pe viitor se va putea momentan ramane doar operatia la genunchi atat, apropo cresterea se opreste pe la 20 de ani

| BoboM a răspuns:

Salut. Si eu aveam "problema" asa cu inaltimea pa la 15 ani, pe atunci aveam undeva la 1.50M. m-am apucat de inot si nu prea dadea rezultate, intr-un an am crescut pana la 1.58M. Daca am vazut ca inotul nu este o solutie buna m-am apucat de baschet si "boom" am 1.86M la 17 ani big grin deci. sfatul meu e sa lasi inotul si sa te apuci de baschetwinking

| RAY a răspuns (pentru BoboM):

Aloooooooo la 15 ani erai la pubertate nu tea inaltat sportul, daca asa era insemna ca toti sportivi erau inalti ceea ce nu e adevarat