| Yoggy a întrebat:

Daca consum creatina si l carnitina cu scopul de a da jos 7-10 kg de grasime ( nu si masa musculara) creatina ma ajuta sa sau are efecte negative in obiectivele mele?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creatina are rol retenția de apă în mușchi. și astfel îmbunătățește metabolisomul mușchiului și îl poate dezvolta mai ușor dacă faci antrenament intens. Ea nu contribuie la slăbire. Orice supliment alimentar luat în exces și vreme îndelungată ajunge să perturbe funcționarea normală a organismului. Nu este suficient să citești prospectul de pe cutia suplimentului ca să afli care este dozarea optimă pentru tine, ai nevoie și de sfatul unui specialist, antrenor experimentat. Utilizarea L-carnitinei necesită o alimentație specială, și nici ea nu contribuie în mod direct la procesul de slăbire.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Creatina si carnitina se anuleaza reciproc. Care e logica sa le iei pe amandoua? Ca practic faci risipa.

| Yoggy explică (pentru Cosmin86):

Mersi, si zici sa iau mai intai carnitina si sa slabesc sau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Yoggy):

Da

| aXy99 a răspuns:

Sunt irelevante. Consuma mai putine kcal, la fel de bogat in proteine, grasimi sanatoase, redu consumul de carbohidrati si grasimi nesanatoase. La 10kg de grasime date jos fii sigur ca vei pierde si putina masa musculara, dar asta nu e o problema, fa astfel incat sa pierzi cat mai putina si s-o pui inapoi dupa (masa musculara, nu grasimealaughing ).

| Yoggy explică (pentru aXy99):

Voiam sa o folosesc in asa fel incat sa nu pierd masa, carnitina ma ajuta sa transpir mai mult, am antrenamente zilnice 4/5 cardio (fac fotbal de performanta)

| aXy99 a răspuns (pentru Yoggy):

De ce ai vrea sa transpiri mai mult? Transpiratia aia e apa, o vei pune la loc pentru ca iti va fi sete.

| Yoggy explică (pentru aXy99):

Nu e apa, stai asa, automat daca faci cardio, transpiri, nu? Deci prin ce zici tu, daca fac cardio nu slabesc? laughing ma sinucid?‍♂️

| aXy99 a răspuns (pentru Yoggy):

Slabesti numai prin deficit caloric. Exercitiile cardio te ajuta sa arzi kcal, transpiratia nu are nicio treaba cu slabitul. Aia e apa pe care o pui la loc pentru ca iti va fi sete. Daca nu bei apa, vei muri, suntem facuti din 70% apa, iar muschiul la fel, 70% apa (poate mai mult).