| Alex9955 a întrebat:

Daca fac exercitii cu o singura gantera si nu cu 2 imi poate afecta asta coloana sau coastele?

Răspuns Câştigător
| BlueRoby35 a răspuns:

Nu, nu iti poate afecta coloana sau coastele daca faci exercitii specifice pentru o gantera. Cauta pe google ce fel de exercitii poti sa faci cu ganterele si vei gasi unele ce folosesc doar 1 o data.

Totusi coloana si coastele nu iti pot fi afectate oricum, deoarece ar trebui sa faci un exercitiu doar pe o parte vreo cativa ani in fiecare zi, si nimic mai mult, ca sa iti afecteze intr-adevar postura spatelui etc.

| Alex9955 explică (pentru BlueRoby35):

De exemplu pot face flexii? Toata lumea am vazut ca foloseste 2...si de asta intrebam daca poate afecta

| BlueRoby35 a răspuns (pentru Alex9955):

Eu ma refeream sa cauti pe google chestii gen asa: https://www.youtube.com/watch?v=5Cx6AG4kW5c

Asta cu siguranta nu afecteaza coloana si nu necesita 2 gantere. Eu tot cu doar o gantera am facut si flexii din picioare iar tot schimbam mana. Daca tot schimbi mana frecvent, si faci egal la amandoua, nu are cum sa iti afecteze.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BlueRoby35):

Problema e ca nu faci muschi cu o amarata de gantera, asta e doar asa sa zici ca n-ai stat degeaba

| Alex9955 explică (pentru BlueRoby35):

Si tu tineai ceva in mana opusa?

| BlueRoby35 a răspuns (pentru Alex9955):

Nu, nu aveam ceva egal de greu. Dar daca tu ai egal cu gantera ta atunci nu ar strica sa tii ceva.