| SpikLo a întrebat:

Daca fac sala si mananc zilnic carne este ceva rau? Adica pot face o boala din aceasta cauza? La tv zice sa mancam carne doar o singura data pe zi si cu pauza(o zi da una nu). Dar daca fac sala si mananc asa putina carne cum pun masa?

13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Carnea se mananca o data sau de 2 ori pe saptamana! Daca mananci prea multa carne si mananci mai des risti sa faci cancer!

| J3nnif3r a răspuns:

Suplimente proteice (NU STEROIZI, e o diferenta).

Desi nu cred ca mananci carne in exces, decat sa bagi prafuri mai bine mananci mancare. Ai grja totusi la modul de preparare, incearc-o fiarta, fripta, la cuptor orice, dar nu prajita pentru ca nu e sanatoasa. De asemenea combin-o cu legume nu carbohidrati(paine).

Un ultim sfat: rabdare si perseverenta ca masa musculara nu se face peste noapte.

| raluk27 a răspuns:

Atunci cand mananci proteine in exces iti intoxici si sistemul nervos, ficatul, rinichii, colonul.

| Perpelea_Ionut_1990 a răspuns:

laughing) mananca omule cata carne vrei. Facand sala, trebuie sa iti iei foarte multe proteine din mancare, iar carnea este foarte bogata in proteine. Deci este chiar recomandat sa mananci multa carne, stai linistit nu faci cancer sau alte boli laughing

| alexandru0sorin a răspuns:

Man e ok sa mananci mai multa carne acuma nu te lua dupa toti nebunii care zic ca explodezi ca faci cancer ca una ca alta; nu e asa de rau.

sa-ti explic exact care sunt riscurile: 1 din 6 oameni care consuma 5 litri de bere pe zi face ciroza in viata lui. e vorba de niste numere absolut incredibil de mici si de niste calcule care sunt greu de facut si niste sanse pe care in cele din urma tu decizi daca ti le risti.

faza cu carnea e ca prea multe proteine pot sa fie dificil de metabalizat de catre ficat. daca tu faci sala la modu' absolut serios n-o sa ai nevoie de acelasi aport nutritiv de care ar avea nevoie un om normal, ci de unul mai mare. va trebui intr-adevar sa mananci mai multe proteine pentru a dezvolta masa musculara, nu uita sa consumi un total de minim 3000 de calorii si baga

| Cosmin86 a răspuns (pentru J3nnif3r):

Cand faci pentru masa musculara trebuie s-o combini cu carbohidratii.

Ce spui tu e valabil pentru perioada de definire.

| Cosmin86 a răspuns:

La TV o sa vezi cea mai mare concentratie de cretini congenitali care isi dau cu parerea...

E totusi ok sa ai 1-2 zile / saptamana in care sa nu mananci carne ( pentru variatie ), in rest baga 2-3 ( chiar 4-5 ) fripturi.

| J3nnif3r a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde si cat de des se duce la sala. Daca vrea sa fie profesionist si o face ca la carte e adevarat ce spui, dar daca baga la greu carne prajita cu cartofi prajiti si paine o data pe saptamana la sala o sa faca chiar burta in loc de patratele (exemplul e exagerat, dar cred ca intelegi la ce ma refer).

| Cosmin86 a răspuns (pentru J3nnif3r):

Ma refeream la carbohidrati de calitate, nu cartofi prajiti.

Exemple: orez brun, paste din grau dur, fulgi de ovaz, etc.

| CătălinFD a răspuns:

Nu faci nimic daca mananci carne, e chiar bine sa mananci pentru ca daca esti prea slab din ce pnm sa faci muschi? Adica mna.

| RAY a răspuns:

Cate porcari pot scrie uni garantat nu au trecut pe la vreo ora de biologie in viata lor trezi, noi oamenii suntem omivori adica putem manca orice vrem noi nu suntem ierbivori sa mancam vegetale sau carnivore, carnea nu da cancer ce da cancer e inca o necunoscuta,carnea nu intoxica ficatul, rinichii,colonul,sistemul nervos din contra viata insati e proteina,fara proteina viata nu poate exista insati adn ul nostru e format din proteine, carnea in excses provoaca constipatia e logica find uscata,dar bolii sa fim seriosi, dar zaharul cate bolii causeaza pai sa vedem diabetul,bolii cardiace, dementa, tumorile cancerigene se hraneste cu zahar, zaharul slabeste sistemul imunitar, imbrataneste, astea sunt porcari, carnea e extrem de benefica organismului uman suntem carne cum naiba sa fie carnea rea daca noi suntem carne adica ce carnea aia care o mancam nu e acelasi proteine? din anii 70 in usa sau lansat tot felul de ipoteze gata cu carnea gata cu grasimile azi 70% din populatia usa e obeza bravo lor au demonstrat ca bollile moderne nu au legatura cu carnea,grasimile si cu zaharul,patiseria, cofetaria, baga carne de peste ca e bun la creier ajuta la invatat, carnea de pui,porc,miel,vanatoare,organe desigur si legume multe,nuci,alune,seminte tot ce e natural,milioane de ani am evoluat cu carne dar acuma aflam ca gata ne omoara super tare,creierul a crescut asa mare din cauza protenilor, inaltimea care e azi la tineri e rezultelor alimentatiei bogate in proteine, baga pe google inaltime vs proteine sa vezi si tu, numai crede toate pircarile, citeste o carte de biologie