| Idkidk a întrebat:

Dacă faci aerobic slabesti?

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da, slabesti, dar iti si modelezi corpul.

| RAY a răspuns:

Sa iti explic in detaliu, tu ai o rata metabolica in repaus = temperatura corpului sa fie mentinuta consuma energie plus organele, e asta e baza ta, sa spunem 1500 de calori, consumi 1500 nu slabesti nu te ingrasi, faci efort fizic de 2000 de calori =corpul va arde 500 de calori din grasimi in proportie de 75% si masa musculara 25%, desi orice sport ajuta, eu merg pe jos si am slabit 5kg intr-o luna si nu mam infometat cu diete stupide pur simplu consum cat are nevoie corpul meu in repaus, restrictie alimentele rele, sucuri, limitarea portilor, numararea calorilor, cantarirea zilnica, poti merge si tu pe jos macar o ora pe in pas mai alert

| ywar a răspuns:

Eu as baga o ceafa cu cartofi prajiti si cu paine si o palinca bauta cu simt de raspundere pana cazi sub masa. Sigur dupa o cura de o luna de acest fel o sa fii mai aerobica.

| RoCkKiD a răspuns:

Raspunsul scurt e nu. Cand vine vorba de slabit miscarea e vreo 20% din ecuatie in timp ce dieta e vreo 80%.

Ca sa iti dau un exemplu sa intelegi mai bine povestea si cat de eficient e organismul nostru. Ca sa alergi un maraton (40 si ceva de kilometrii) arzi cam 2600 de calorii, asta inseana cam 5 burgeri de la Mcdonald's.

Acum, ca tipa. daca esti cat de cat antrenata faci un maraton la 5 ore asa ca poti calcula si singura cat de putin probabil e sa slabesti doar din miscare.

In plus, sa faci cardio e putin riscant daca nu iti numeri caloriile. Cand depui efort sustinut creste si pofta d emancare asa ca e foarte usor ca dupa o sesiune sa manaci mult ami multe calorii decat ai ars.

| Eireann a răspuns:

Exercitiile cardio (aerobic de exemplu) pot ajuta sa slabesti dar e important sa le combini cu o alimentatie sanatoasa si fara excess caloric.

| Digikey a răspuns:

In loc de masa de seara da.

| Yurisa a răspuns:

Aerobic combinat cu o dieta echilibrata, da

| Nume6 a răspuns:

Orice sport slabeste daca faci zilnic, nu din joi in paște. Si sa mananci echilibrat si sanatos de asemenea.

| AwGenetix a răspuns:

Da. dar depinde si cat/ce mănânci

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Din nefericire nu e suficient sa faci doar aerobic pentru a slabi, pentru ca nu de putine ori se intampla sa mergi la aerobic mai pe seara sau dupa masa si sa iesi de acolo cu o senzatie de foame atat de apasatoare incat devii tentat sa mananci cat mai mult pentru a opri acea stare. Eu te pot sfatui ca inainte sa te apuci de aerobic sa te disciplinezi cu mancatul, in sensul ca, inainte de a merge la sala sa consumi alimente bogate in fibre sau proteine pentru a opri senzatia de foame. Daca ai pofte in continuare, bea multa apa si distrage-te de la mancare ocupandu-ti timpul cu orice alta activitate, precum: cititul, socializarea, dansul, sportul etc. Sper sa fie de folos.

| 09Ioana09 a răspuns:

Da dar tine foarte mult si de alimentație

| Quatae12 a răspuns:

Da d-ar trebuie să ai și o dietă bine echilibrată în proteine, nutrienți și vitamine. BAFTĂ!

| Dfok a răspuns:

Desigur