| Cris06 a întrebat:

DAca faci o saptamana, zilnic cate doua ore de exercitii ( alergare, aerobic, gimnastica) si faci pauza doar o zi este normal sa obosesti? Si in cat timp te refaci?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După orice fel de efort, organimsul obosește, mai mult sau mai puțin, totul constă în tipul de efort (susținut, de lungă durată, etc.).
În 2-3 zile ești ok.
Pa, pa.

| baru a răspuns:

Sall. Este cam mult, doua ore....repaus, o zii pe saptamana. Da, este normal sa obosesti!

| onasis1961 a răspuns:

Pai la ce te referi, can spui ca obosesti! Cand faci efortul maxim sau cand esti in repaus, adica la o miscare normala?

| Nickname1890 a răspuns:

Aceasta oboseala este subiectiva.

Este normal sa obosesti atunci cand faci efort mare, dar ar trebui sa observi si o crestere a performantelor.

Spre exemplu sa zicem ca inainte faceai o tura de parc in 15 minute si terminai foarte obosita. Iar acum faci tura respectiva de parc in 13 minute cu acelasi grad de oboseala este perfect normal, inseamna ca progresezi. Obosesti la fel dar performantele tale sunt mai mari.

Timpul de refacere nu este ceva standard si depinde de la o persoana la alta, de gradul de oboseala la care au ajuns muschii si de alimentatia ta.

In general dupa un antrenament foarte intens este bine ca in ziua urmatoare sa faci un antrenament usor sau pauza.

Eu personal alternez o zi grea cu una usoara.

| suffarstar a răspuns:

Da e norml sa obosesti, nu e nimeni locomotiva.Perioada de refacere depinde de orgnism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e normal. Mai devreme sau mai tarziu organismul va obosi pentru ca se acumuleaza o presiune pe muschi etc, chiar daca tu crezi ca prin repetarea exercitilor vei capata rezistenta si vei fi imun la oboseala.

| Smo3keWeeD a răspuns:

Te crezi cumva Superman sa nu obosesti deloc?