| bleakk a întrebat:

Daca iau pe seara pe la 21:30 suplimente whey cu lapte, dimineata urmatoare la 6:20 pot lua iar cu apa?

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Seara este singurul moment al zilei cand e indicat sa iei cu lapte, laptele incetineste absortia de proteine. Inainte de antrenament este indicat sa iei cu apa. Laptele nu este atat de bun precum zice toata lumea.

3 răspunsuri:
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Dimineata e bun whey...dar seara iti recomand casein

| bleakk explică (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Si daca iau whey cu lapte seara pentru a se "degaja" mai lent seara?

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru bleakk):

Laptele nu il va face sa se degaje mai greu. Laptele contine deja proteina cazeica. Cazeina este o substanta proteica aflata in lapte (reprezinta 80% din proteina de lapte), care, prin coagulare, formeaza componenta principala a branzeturilor. Are o viteza de metabolizare scazuta si se recomanda a fi folosita post-antrenament (20g amestecata cu proteina din zer) si inainte de culcare (40g).