| george_3250 a întrebat:

Daca iau proteine pentru masa musculara, ma ingras? O sa iau in greutate deoarece imi creste masa musculara sau pentru ca depun grasime? Eu stiu ca daca iau proteine si ma duc la sala nu ma ingras foarte tare.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E IMPOSIBIL ca o proteina sa fie convertita in grasime.

tu ai HABAR ce sunt proteinele? daca da, ai stii ca IEI DEJA proteine, copil mic ce esti.

| george_3250 explică (pentru Cosmin86):

Prafule am pus intrebarea asta deoarece pe alte sait-uri am vazut argumente cum ca proteinele ingrasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru george_3250):

Arata-mi un asemenea argument.

| Cosmin86 a răspuns (pentru george_3250):

Deci? arata-mi UNDE scrie ca proteinele ingrasa, sa vad si eu ce redus mintal ar spune asa ceva.

Sau NU ESTI IN STARE sa-mi arati pentru ca NU EXISTA?

apuca-te de sah, lasa sala si masa musculara, nu sunt pentru tine, tu nu poti sa arati un argument simplu.

Bafta la sah, table sau un sport potrivit pentru tine.

4 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Proteinele pentu masa musculara, gainerele, se diferentiaza de concentratele proteice prin doza mai mare de proteina si carbohidrati per servire. Daca mananci corect, sanatos, si te antrenezi cum trebuie nu o sa ai probleme sa scapi greutatea de sub control. Oricum e imposibil sa cresti in masa musculara calitativa intr-un timp scurt. Cresterea calitativa de masa musculara se numeste densitate musculara. Este o crestere lenta dar calitativa. Mai exista cresterea in volum muscular, pe care ti-o ofera creatina spre exemplu sau oxizii nitrici.
Si exista cresterea in masa musculara si in greutate, intr-un timp relativ scurt, cu rezultate notabile in primele 3-4 luni care, bineinteles este si masa musculara si grasime. Astfel nu se poate.
http://www.despreculturism.ro/......inere.html