| AnaMaarriiaa a întrebat:

Dacă în general mănânc maxim 700- 800 kal pe zi, iar acum vreau sa cresc la maxim 1000-1200(pentru ca am înțeles ca nu e ok pentru organism sa mănânci sub 1000kal), sunt șanse sa ma îngraș dacă cresc aportul caloric?
Nu e ca ma înfometez, nu prea simt foamea nici cu astea 700 kal pe zi, dar observ ca slăbesc foarte greu sau mai bine zis, probabil sunt în faza de platou și habar nu am ce sa fac
Un sfat, ceva?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu chiar, corpul arde calorii si cand stai pe loc. si cand dormi. Non-stop arde calorii. In functie de metabolism la sfarsitul zilei ai ars un anumit numar (eu ard cam 2000-2200 stand pe loc).

Ar trebui sa ai si un cheat day, o zi in care sa mananci DUBLU sau TRIPLU fata de o zi normala, ca sa-ti accelerezi metabolismul. Eu asa fac.

Si fa sport, lasa exercitiile acasa, fa un sport dinamic (volei, arte martiale, basket, ce vrei tu, dar ceva unde sa te misti intr-una).

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce inaltime/greutate ai? Faci vreun sport?

| AnaMaarriiaa explică (pentru Cosmin86):

1,63
55 kg
Sport fac cât de cât, merg pe jos în jur de 3 km, plus exercițiile pe care fac acasă minim 20 de minute

| Mayar a răspuns:

Din cate stiu eu de la un proiect de la biologie - crede-ma, am suferit mult sa fac proiectul ala, de mi s-a scrijelit pe creier sad Deci de la proiectul ala stiu ca o fata/femeie ar trebui sa consume minim 1200 de kcal, cum ai zis si tu.
Daca risti sa te ingrasi?
Foloseste 'solutia magica' ce arde caloriile si nu mai ai probleme. Adica: apa cu lamaie dupa ce ai mancat, apa cu lamaie primul lucru pe care il faci dimineata dupa ce te trezesti, zilnic!
O solutie care sa functioneze mai bine ca si asta (care e destul de incredibila) nu am gasit. Aaa, si sa nu mananci seara, decat fructe/legume/iaurt si nimic dulce.

| AnaMaarriiaa explică (pentru Mayar):

Eu după ora 15 nu mănânc absolut nimic, beau decât apa. Și nu cred ca apa cu lămâie arde caloriile, caloriile le ard decât prin sport...
Și dulciuri nu mănânc. Tocmai de asta îmi e și ciuda ca nu mai pot sa slăbesc, deși ma abțin de la multe lucruri

| Mayar a răspuns (pentru AnaMaarriiaa):

S-a efectuat un studiu cu oameni grasi care voiau sa slabeasca. Jumatate din ei au fost la dieta - sa manance putin si des, insa mancare de regim, deci fara dulciuri sau alte chestii grase, etc. Cealalta jumatate au mancat de 3 ori pe zi: dimineata au mancat ce au vrut ei: tort, jumari, chestii grase, ce au vrut ei - dar in cantitati mici. La pranz mancare mai slaba in grasimi si seara doar fructe/legume/iaurt - asa ceva.

Oamenii din prima echipa au slabit un anumit numar de kilograme. Cei din a doua echipa au slabit dublu. De ce? Ideea era ca poti manca ce vrei, doar trebuie sa ai grija la: CAT si CAND sa mananci.
Deci nu cred ca e ok ce faci tu cu atatea restrictii...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnaMaarriiaa):

Nu chiar, corpul arde calorii si cand stai pe loc. si cand dormi. Non-stop arde calorii. In functie de metabolism la sfarsitul zilei ai ars un anumit numar (eu ard cam 2000-2200 stand pe loc).

Ar trebui sa ai si un cheat day, o zi in care sa mananci DUBLU sau TRIPLU fata de o zi normala, ca sa-ti accelerezi metabolismul. Eu asa fac.

Si fa sport, lasa exercitiile acasa, fa un sport dinamic (volei, arte martiale, basket, ce vrei tu, dar ceva unde sa te misti intr-una).

| ruddy a răspuns:

Ce nu ii bine in cele 700 kal, ii faptul ca nu iti iei macro si micronutrienti necesari. Acestea pe termen lung te poate afecta.

| WildM a răspuns:

Buna daca doresti sa tii un regim alimentar pentru asa zisa slabire NU, nu trebuie sa te infometezi trebuie sa maresti proteina si sa reduci carbohidrati pentru a face deficit caloric ca sa arati bine trebuie sa mananci sanatos si mai putin lucruri procesate, aplicatie myfitnespal Android/ios faci cont setezi nevoile tale si iti arata exact ce si cat sa consumi, funda