| AmazingONEx a întrebat:

Dacă m-am apucat de curând de sală și am 172 cm și 71-72 kg ar trebui să slăbesc sau...

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai o greutate normala, mare atentie la negative, alimentatie, somn, multa apa, conteaza genetica mult

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci ce trebuie, rezultatele incep sa se vada dupa 2-3 saptamani.

| Sn4k3 a răspuns:

Sau

| RobertMoon a răspuns:

Greutatea e normala pentru înălțimea ta, dar degeaba e daca ai multă grăsime corporală și probabil și așa este.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deci, iti iti voi da un material ca sa-ti arat, tie si celorlalti, ca POTI sa dai jos grasimea de pe corp, cat sa pui si masa musculara.
Iti alegi 3 zile in care sa faci exercitiile de care ai nevoie pentru masa musculara, surplus PROTEIC, nu caloric cum spun majoritatea de aici deoarece nu ai cum sa bagi 3000 de calorii in tine daca nu esti mancacios.
Iar in cele 4 zile faci deficit calori intre 1000-1250 + cardio.
Uite ceva gen ca-n acest video:
https://www.youtube.com/watch?v=2m3g0JBdtgE

Bafta si succes in aceasta realizare!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar crezi ca dieta Keto face asta? Wow, tipul ala a reinventat apa calda... dieta keto e deja cunoscuta de peste 20 de ani.

Si NU, nu arzi grasime si pui masa musculara in acelasi timp, asta e o aberatie de marketing.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Nu contează numărul kilogramelor, contează procentajul tău de grasime. Dacă ai un procentaj mai mare de grăsime, e normal că trebuie să dai jos la început ca să te definești.

| Chitaristul26 a răspuns:

Depinde de procentajul de grasime. Daca ai 20% sau mai mult, iti recomand sa slabesti putin, pana pe la 17-18%. Daca esti la nivelul asta sau mai jos, mentine-te la grasimea aia si pune niste muschi. Asta e recomandarea mea personala, mi se pare ca mi-e cel mai usor sa ma mentin la 16% si sa si pun muschi in acelasi timp.

| 012345678910bbb a răspuns:

Bagă masa musculară dacă tot te-ai apucat de sala

| MATRiXRIDER a răspuns:

La inaltimea ta e ok greutatea, la baieti parca daca ai 1.70, sa ai 70 kg, la fete daca ai 1.70 sa ai 60 de kg, si tot asa, dar nu zic ca asa e cel mai ok, asa am auzit.