| LupusDei1993 a întrebat:

Daca ma apuc de sala in toamna dar voi avea timp doar sambata, duminica si zile libere sa fac musculatura va fi ok sau mai bine nu are rost sa o fac?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Zile libere presupune cel puțin 2. Cu celelalte două, ai minim 4 pe saptamana. E cit se poate de ok.

| LupusDei1993 explică (pentru cristi202):

Zile libere doar de concediu ma refer, in rest lucrez de luni pana vineri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sfat: mergi chiar si alea 2 zile pe saptamana si fa full body sau upper lower, vorbeste si cu antrenorul din sala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Mare sef, daca spui ca vrei sa slabesti vei avea nevoie si de o dieta, vb cu un nutritionist.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Am deja dieta stabilita: renunt la zahar fara dulciuri sau fructe, fac post intermitent (nu mananc dimineata) si miscare am destula la munca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Asa e dieta?
Ai spus ce NU mananci, dar nu ai spus deloc ce mananci, cate grame de proteina iti asiguri zilnic, ce tipuri de carbohidrati consumi inainte si dupa antrenament, etc.

| LupusDei1993 explică (pentru Cosmin86):

Mane, nu stii sa citesti? Am spus ca ma apuc in toamna.
Si ce mananc nu conteaza, atata timp cat meniul consta in legume in mare parte.

| AnastasiaK a răspuns (pentru LupusDei1993):

Atata timp cât meniul constă în legume rolling on the floor Și ca antrenament la sală ce plănuiești să faci? Bandă și bicicletă? Iar după ce o să constați că n-ai rezultate o să dai vina pe faptul că mergi doar în weekend și alții au mai mult timp? Sau o să zici că alții se dopează și de aia ei au mușchi și tu nu? Întreb de curiozitate.

P.S. După un antrenament ca lumea chiar ai nevoie de carbohidrați cu absorbție rapidă pentru refacerea glicogenului din mușchi (dulciurile se încadrează aici, ce să vezi). Tot după antrenament ai nevoie de radicali alcalini, pe care ce să vezi, îi găsești în fructe. Înainte de antrenament ai nevoie de carbohidrați cu absorbție lentă (funcționează de minune un fruct care e fix combinația de zahar+fibre, deci se eliberează lent). Nu mai zic că pentru creștere în masă musculară ai nevoie de surplus caloric, iar în cazul în care stomacul tău nu are capicități imense, ăsta se realizează preferabil prin alimente dense caloric (adică fix nu legumele). Iar pentru surplus caloric (mai ales dacă nu ești obișnuit să-l ai) postul intermitent e doar un obstacol. De proteine mai zic? Că în legume nu prea găsești așa ceva. Legumele le mănânci pentru micronutrienți și sunt geniale pentru sănătate sau pentru slăbire, dar niciodată nu vor fi de bază pentru masă musculară.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Si ce mananc nu conteaza, atata timp cat meniul consta in legume in mare parte." -> cred ca e cea mai mare CRETINITATE pe care am auzit-o... legume pentru muschi, doamne-fereste, omul are cunostinte ZERO de anatomie.

Meniul tau trebuie sa se bazeze pe PROTEINE (carne, peste, branza, oua), apoi CARBOHIDRATI COMPLECSI (cartofi dulci, orez brun, etc.) si abia apoi pe legume.

p.s.: cand pui muchi e ok sa mananci si 4-5 fripturi pe zi (dar nu 2-3 zile, ci ANI DE ZILE sa mananci asa) + 20-30 de oua pe saptamana si multe altele, vezi si tu pe net alimentatie pentru masa musculara.

p.p.s.: cine te-a invatat ca dieta ta sa se bazeze pe legume, sa-i spui ca e un CRETIN REDUS MINTAL.

| LupusDei1993 explică (pentru Cosmin86):

E dieta mea pentru slabit, deoarece stiu ce trebuie pentru musculatura, ce voi incepe sa fac toamna. Atunci voi manca si lactate si oua, carnea nu prea ma atrage sa fac exces. Poti face muschi si cu proteine vegetale, nu numai cele animale.

| LupusDei1993 explică (pentru AnastasiaK):

Asta e si ideea, sa mai slabesc pana la toamna ca atunci voi incepe sa lucrez la musculatura. Si cand voi incepe, voi manca mai multe lactate sau oua. Carnea nu prea ma mai atrage, si nu vreau sa fac exces la mancat. Iar ca fruct, voi folosi lamaie mai multa in ceaiuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ai specificat ca e dieta pentru slabit... iar in intrebare scria "sa fac musculatura", asa ca era o deductie logica, din ce-ai scris, ca e dieta pentru masa musculara.

Si ai putea sa mananci de acum lactate si oua, sa ai proteina, ca daca te axezi pe legume si foarte putina proteina, o sa pierzi si din masa musculara pe care o ai acum (pe langa grasime).

Ideea de baza la slabire e sa pierzi CAT MAI PUTIN din masa musculara (nu ai cum sa nu pierzi nimic).

| Violleta2022 a răspuns:

Cu sala doar doua zile pe saptamana nu faci mare lucru, pentru ca sunt una langa cealalta si apoi 5 zile stai si nu faci nimic.

Apuca-te de sala cand vei avea mai mult timp liber, ca sa mergi macara odata la 2 zile, adica de 4-5 ori pe saptamana,
pana atunci iesi juma de ora la alergat dimineata sau seara si vei fii foarte bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va fi ok.

| carevaescu a răspuns:

Daca te poti duce la sala de 3 ori si faci toata gama de exercitii de fiecare data, va fi ok, dar obositor.

| carevaescu a răspuns:

Si tine minte ca postul intermitent e doar forma in timp a unei diete.
Nu te scuteste de grija catre nutrienti si calorii.
Ceaiul verde e neînsemnat in toată această ecuatie, nu are nici un impact asupra caloriilor si nu are nutrienti. Poate afecta felul in care funcționează sistemul tau biologic, dar nu m-as baza pe asta. Nu slabeste, nu aduce sanatate, nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar 3 zile daca poti merge si faci push pull legs
Uite ce antrenament fac eu
https://builtwithscience.com/fitness-tips/push-pull-legs-routine/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci violeta vine sa dea sfaturi si de sala laughing nu cred ca e domeniu unde sa nu exceleze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai doar cele doua zile la dispozitie faci full body si e ok, vezi ce antrenamente faci, daca esti incepator nu faci aiurea la aparate, ceri sfaturi de la antrenor sau te documentezi bine pe net happy

| 1234568807 a răspuns:

Daca vrei sa ai rezultate mai rapide trebuie sa te ti in fiecare zi de treaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Depinde ce vrea sa faca, daca vrea masa musculara nu trebuie sa mearga zilnic.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Va fi ok, doar ca vei arata ca un om care sta toata ziua pe canapea care mananca popcorn si se uita la tv:
https://t4.ftcdn.net/......sXiGVi.jpg

| cristianvalentin337 a răspuns:

Nu are rost... eu ma duc de doua ori pe zi la sala(dimineata si seara) si nu se vede nimic... bag in jur de 140 de grame de proteina pe zi, fac in jur de 10-15 repetari cu greutati destul de mari. Bag de doi ani proteina si creatina si am ramas la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristianvalentin337):

Pai normal, pentru ca nu te recuperezi, masa musculara are nevoie de recuperare.

| maicalciobotaru a răspuns:

Hey Buna