| AmazingONEx a întrebat:

Dacă mergi la sală,pui masă musculară și în greutate vei deveni mai lent?
Și dacă da,cum pot evita asta?
Adică vreau să pun masă musculară,dar vreau să-mi și mențin viteza și agilitatea sau chiar să le îmbunătățesc, cum pot reuși acest lucru?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde ce masa pui una este sa pui 10 kg tesut adipos si alta 10 kg muschi.
Pe de alta parte depinde de mai multi factori de ex. la 83 de kg am alergat 50 m in 6 s, destul de bine as zice identic cu cineva de 70 de kg. Ca cei de la atletism fac 100 de m in 6 s e altceva.
Deci masa musculara de calitate se castiga greu (in timp) si nu ar trebui sa te faca mai lent.
Ca sa eviti sa devii mai lent trebuie sa faci exercitiile si repetarile pentru definire /fibra, daca nu stii intrebi un avansat ce presupune asta, dar daca ne-ai intrebat se pare ca esti la inceput. Mai intai mergi la sala invata sa faci exercitiile corect si in timp vei vedea daca devii lent sau nu.
Atata timp cat nu faci un sport de performanta nu te impiedica sa devii mai lent cu absolut nimic.

| Ineys a răspuns:

Daca ajungi sa ai 100 de KG de muschi o sa devi mai incet si mai lent, dar ma indoiesc ca vei pune 100 KG, deci nu ai de ce sa te temi de faptul ca vei deveni mai incet.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Stretching.

| Țoglă a răspuns:

Vei fi lent până se va obișnui corpul cu noile transformări.

| gogu220 a răspuns:

Să îşi facă careva milă de simpatik şi să îi spună să scoată degetul din nas şi apoi să se bage în vorbă cu oameni mari.