| axel18 a întrebat:

Daca sunt mai gras decat inaltimea e problema? am 1 87 si 92 kg si nu par gras fac de cv timp sala si acum am inceput sa pun masa musculara

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Boss daca iti place cum arati ce conteaza niste numere?

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca ne referim strict din punct de vedere fitness-culturism, poti atinge si cu 20 kg mai mult decat înălțimea. Gen 1.87 si 107 kg, daca-ti permite si gena (asta nu inseamna sa-ti atarne burta) ai fii declarat urs happy.

| Alexandruuu88 a răspuns:

E ceva normal sa te ingrasi daca pui masa musculare! Important a sa te simti tu bine in pielea...Zi buna

| ashlee a răspuns:

Ca sa iti dai seama daca ai o greutate sanatoasa, trebuie sa iti calculezi BMI-ul (Body Mass Index).
Aici e un link cu un calculator: https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmi-m.htm
In prezent, rezultatul tau este 26.3 si asta inseamna usor supraponderal.
Acest indicator este important pentru sanatate, nu doar pentru cum arati.
Pentru a da jos kilogramele in plus, trebuie acordata atentie si la ce mananci si in ce cantitate. Sportul este sanatos, dar nu este suficient pentru a slabi.
Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru ashlee):

Bun raspuns. O singura completare am de facut.
BMI/IMC in romana- indicele de masa corporala este perfect pentru a vedea daca greutatea ta e in proportii normala atata timp cat nu esti culturist. Un muschi cantareste mult (mult mai mult decat acelasi volum de tesut adipos, muschiul avand densitate mai mare), si daca esti plin de muschi e normal sa ai un BMI de supraponderal.