| Vassii a întrebat:

Dacă trag de fiare și alerg 20 de minute pe banda, am șanse să slăbesc 20 kg? Vreau să precizez că mă duc la sala de luni până vineri și am un deficit caloric.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Ca sa slabesti trebuie sa faci cel putin 1 ora de alergare pe banda!
Ca mancare, intra pe proteina animala fara limita: carne fiarta sau fripta, ham, oua. Si elimina din alimentatie, cel putin pentru 7-10 zile, orice carbohidrat, zahararuri si fructe si vegetale. Perioada asta fiind de atac, dupa care reintroduci vegetalele, usor-usor si fructele din a 3-a saptamana. Carbohidratii se vor reintroduce dupa 5-6 saptamani si doar 1 felie de paine pe zi, sau 1 cartof mediu.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Wow! Asta e un adevarat program nutritional!
happy

| relian a răspuns:

Daca nu maninci mai nimic si alergi si tragi de ce spui tu poti sa slabesti 20 de kg rapid, dara cum am spus sa nu maninci aproape deloc doara sa bei apa laughing poti sa ajungi ceara ca si aia din lagarele alea din timpul razboilului laughing

| Dismally a răspuns:

Trasul de fiare nu are nici o treaba cu slabitul.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Depinde de timpul in care vrei sa slabesti 20 de kg.Ai nevoie de o alimentatie corespunzatoare si un antrenament la fel de bine gandit. Daca ''tragi de fiare'' posibil sa pui masa musculara si pe cantar sa iti arate chiar mai mult decat inainte (depinde de genetica corpului tau) iti recomand alergare pe banda 30 de minute pe zi si bicicleta 15-20 de minute.Fa-le pe ambele imbracat cu un trening gros si de asemenea presupun ca ai saci de box la sala nu? 10 minute loveste la sac (o sa transpiri enorm). Inca o chestie, nu suprasolicita corpul daca esti la inceput si nu te-ai mai antrenat inainte cu 5 zile de sala pe saptamana.Incepe si tu cu 3.Luni,miercuri si vineri spre exemplu.Altfel risti deshidratarea.Bafta multa!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru siriusblack98):

De ce sa stea imbracat intr-un trening gros? Tu asa faci?

| siriusblack98 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Vrea sa slabeasca sau sa se duca la sala din plictiseala? Asa se face.Dar mna cei care habar n-au ce este ala sport si comenteaza pentru fundite nu au de unde sa stiewinking

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Iar tu chiar ai impresia ca stii ce e ala sport? Ai dat sfaturi care duc la deshidratare si inca faci parte din inapoiatii care cred ca mai multa transpiratie este echivalentul mai multor calorii arse. Transpiratia inseamna apa si electroliti. Recomandarile facute de tine ajuta la scaderea TEMPORARA in greutate, dar nu reprezinta o slabire reala pentru ca imediat ce te hidratezi si mananci, revii la greutatea initiala. Asta se practica in general in sporturile cu categorii de greutate, dar chiar si asa, IN NICIUN CAZ nu pierzi 20kg in modul asta, iar daca nu esti atent iti pui in pericol sanatatea. La un antrenament corect nu ai ce cauta imbracat in haine groase decat daca nu cumva te antrenezi la minus nu stiu cate grade si chiar iti sunt necesare. Ai mai batut campii si cu alte chestii in raspunsul anterior si inteleg ca nu stii (ca e o chestie comuna pe site-ul asta din cate vad), dar ramai cu picioarele pe pamant si nu face pe cunoscatorul in sport cand in mod cert NU E CAZUL laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Fratioare tu bati campii cu deficiti calorici si alte tampenii de care 100% nici tu nu ai habar ce-s aia plus ca din cate imi dau seama nu ai facut nici macar o flotare in viata ta si vii aici sa dai sfaturi citite pe internet in speranta ca poate poate primesti o fundita.Cati ani de sport ziceai ca ai tu sa intram in polemici? Eu fac sport de 8 ani de zile, 3 sporturi de contact practicate cativa ani fiecare si 3 ani de bodybuilding.Te rog frumos, ciocu mic ca nu imi vinzi mie gogosi de genul asta. Sfaturi citite in carti si pe internet in 3 minute in speranta ca primesti o fundita poate da oricine.Cand o sa fii in stare sa dai sfaturi practice, mai stam de vorbawinking

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu am facut nicio flotare in viata mea? Ce dragut esti tu laughing Pacat ca flotarile in maini sunt la ordinea zilei. Cati ani de sport ziceam ca am? Peste 10, stai linistit, nu-i mai numarwinking Sport de contact am facut, de asemenea, dar nu 3, ci unul si bun, de performanta, modestia ma impiedica sa-ti spun si ce rezultate am avut la el.

In orice caz, nu ne intrecem in performante sportive (cel putin nu aici). As fi putut sa nu fac sport deloc si tot sa stiu ca tu ai aberat prin raspunsuri. Plus, nu stiu ce bodybuilding faci tu avand in vedere ca tot de la tine a iesit perla conform careia daca baiatul asta ridica greutati, risca sa puna masa musculara (desi a precizat clar ca e in deficit caloric). In fine, daca singurul tau argument pentru "cunostintele" tale este ca ai facut sport, mi-e clar cat de "bine documentat" esti. Poti sa renunti la sport (daca intr-adevar il practici) si sa te-apuci de politica...la batut campii te pricepi macarwinking

| AnastasiaK a răspuns:

Lasand de-o parte cele cateva aberatii scrise de unii utilozatori pe aici (nu sustin ca tot ce au scris e gresit, insa cateva parti tot sunt), slabirea consta in deficit caloric. Cat timp tu ai acest deficit (dupa cum ai spus tu, il ai) inevitabil slabesti. Nu conteaza ce mananci, daca faci sport sau nu, deficitul caloric inseamna slabire (bineinteles ca e recomandat ca slabirea sa fie realizata intr-un mod sanatos, dar chiar si daca nu va fi realizata asa, tot se va produce). Acum in functie de cat de mare e acest deficit, vei slabi mai rapid sau mai lent. Nu e mare filosofie...