| Deniddaf1999 a întrebat:

Daca un portar prinde mingea aflandu-se cu ambele picioare in careul mare, insa mingea este in afara acestuia este hent, chiar daca e in aer?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca o prinde asa este hent, n-are importanta ca mingea este in aer sau pe pamant.

| Drimmero a răspuns:

E hent indiscutabil.

| Bizon95 a răspuns:

Nu prea cred ca e hent, pentru ca cele 30cm cat e in afara careului nu au nici o importanta atat timp cat mingea e in aer
insa daca ar fi pe pamant, se numeste ca e in afara careului... (portarul, pentru ca atinge pamantul in afara careului, chiar daca o face numai cu mingea)

totusi, nu sunt de specialitate, mi se pare doar bun simt, de exemplu la basket, daca mingea e in aer sau JUCATORUL e in aer, aruncand mingea, se considera punctul inscris DUPA fluierul de incheiere

insa in alta ordine de idei, situatia descrisa de tine e aproape absolut imposibila, un portar nu o sa iasa din poarta asa de departe cand este faza de gol, si nici nu o sa i se paseze mingea in aer cand se afla asa de, departe de poarta

| Drimmero a răspuns (pentru Bizon95):

Vorbesti prostii, te-ai gandit macar o data ca, majoritatea henturile sunt comise cand mingea e in aer? Nu degeaba exista careu si linii trasate, tocmai pentru a delimita suprafata de joc, daca mingea trece de linia portii desi e in aer nu e gol? Cam asa a sunat logica ta, regulile fotbalului sunt simple,, voi va complicati.

| Bizon95 a răspuns (pentru Drimmero):

"majoritatea henturile sunt comise cand mingea e in aer"
evident ca hent-urile sunt comise in aer, DAAAAARRRRRRRRR

cate henturi ai vazut SAU AUZIT tu VREODATA, comise de un portar?!?!?!?

ghici cine vorbeste prostii si nu a percutat cuvantul... PORTAR
citeste de doua ori inainte de a scrie "vorbesti prostii"!

si nici nu ai citit ce am scris de cate sanse ar fi ca un hent din asta sa se intample

mai exact, probabilitatea e atat de microscopic de mica, ca un hent de genul asta sa se inample, ca vorbim despre teoria extinsa a batului de chibrit

in ultima ordine de idei, recunosc ca ai avut un punct bun cu mingea care a trecut de linia portii si a fost prinsa in aer, moment in care totusi, observ:
EU AM EMIS O TEORIE
tu care zici ca stii mai bine ca mine, iar inaine de a spune "vorbesti prostii", AR TREBUI SA POSTEZI UN LINK, CU REGULAMENTUL ***OFICIAL***, SI **NU** SA EMITI TOT O TEORIE
pentru ca, cu ce e teoria ta mai buna ca a amea?!? tot teorie e! pana nu ai dovezi, arunci cu noroi degeaba!

| Drimmero a răspuns (pentru Bizon95):

Realizez ca nu urmaresti fotbalul, admiti asta?
Nu toate henturile se produc cu mingea in aer,, multe se produc si la nivelul gazonului cand un jucator e jos si are nesansa sa atinga balonul cu mana, de obicei in careu.

Iti e greu sa dai un search sa vezi regulamentul? Nu orice atingere cu bratul se considera hent insa intentia se sanctioneaza,, cu alte cuvinte, in cazul de fata portarul prinde balonul, deci intentie clara.
Tocmai d-aia e hent pentru ca mingea nu e in careu,, nu conteaza ca e in aer sau nu, nu e in careu, deci hent.

De ce e teoria mea mai buna? Diferenta e ca urmaresc fotbalul de ani de zile si il înteleg, pe cand tu ai recunoscut ca nu. Ti-am explicat tot ce trebuie, ramane acum sa procesezi/

PS Henturile le mai comit si portarii, am vazut astfel de faze de-a lungul vremii.

| Drimmero a răspuns (pentru Bizon95):

Dovada in fata, mister elucidat:

https://youtu.be/52YhAcSK8As