| YoyoXender a întrebat:

Dacă vreau sa cresc in masă musculară trebuie sa evit zahărul cu totul?! Gen chiar si incantitate de 40g?! Chair si mai puțină?!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai sfaturi de ****, eviti zaharul in totalitate si il inlocuiesti cu mierea, dar nu obligatoriu, adica, iei in fiecare dimineata cate o lingura plina dupa ce mananci si/sau pui in ceai/cafea o lingurita/lingura de miere.
Zaharul este un carbohidrat prost care folosit zilnic te distruge, mai mult decat alcoolul.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Zaharul il eviti cand intrii pe deficit caloric, pentru masa musculara asigura-te ca ai 120 grame de proteina zilnic, precum si o sursa sanatoasa si suficienta de carbohidrati, care sa iti asigure energia efectuarii efortului fizic.

| carevaescu a răspuns (pentru MarianWLF):

1.5-2g per kg greutate corp

| MarianWLF a răspuns (pentru carevaescu):

Eu practic calistenica, avand antrenament 6 zile pe saptamana, 2g per kg folosesc, si ma simt chiar ok.

| RoCkKiD a răspuns:

Lol, nu. Atata timp cat iti consumi proteinele si esti in surplus caloric nu conteaza daca mai manaci si dulciuri. Singurul risc e de ingrasare dar asta doar o sa acopere muschii.

| Andruskha69 a răspuns:

Are si zaharul rolul lui, in special dupa antrenament merge folosit cel mai bine pentru a reface glicogenul mai ales daca il combini cu carbo intra ok, dextroza, malaxtroza ce mai exista