| unbaiat_5498 a întrebat:

Dau FUNDA celui care imi spune de unde au pornit rivalitatile dintre urmatoarele echipe:

1. Celtic si Rangers
2. Arsenal si Chelsea
3. Liverpool si Manchester United
4. Real si Barcelona
5. Milan si Inter
6. Sporting si Benfica
7. Galatasaray si Fenerbahce

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

1. Celtic si Rangers: Cei de la Celtic sunt catolici si cei de la Rangers sunt protestanti.

2. Arsenal - Chelsea este derby-ul londrei, insa in ultimii ani chelsea s-a ridicat peste arsenal, lucrul acesta provocand furia fanilor ''tunari''

3. Liverpool si Manchester United este unul din derby-urile de traditie ale angliei alaturi de Arsenal - Chelsea. Este o rivalitate la nivel de orase.

4. Real si Barcelona. Este o rivalitate la nivel de regiuni: regiunea madrilena si regiunea cataluna.

5. Milan si Inter: Derby-ul orasului milano.

6. Sporting si Benfica: derby-ul orasului lisabona. Cel mai de traditie dervy din portugalia.

7. Galatasaray si Fenerbahce: Derby-ul a doua cartiere din istanbul: galata si fener. De-aici vine si numele celor doua echipe.

5 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

1.Celtic si Rangers - din cauza ca unii sunt Catolici iar ceilalti Protestanti
2.Arsenal si Chelsea - o rivalitate concitadina, ca si Tottenham si Arsenal sau Chelsea si Tottenham
3.Liverpool si Manchester - o rivalitate intre orase la nivel economic si cultural, dar si o rivalitate de traditie
4.Real Madrid si FC Barcelona - o rivalitate culturala si de regiuni : Madrid vs. Catalonia
5.Milan si Inter - rivalitatea a pornit in primul rand de la faptul ca unii dintre membrii fondatori ai lui AC Milan, din cauza unor neintelegeri au hotarat sa infiinteze un alt club in oras in anul 1908.Si au infiintat pe Internazionale... dupa aceea rivalitatea a venit de la sine
6. Sporting si Benfica - o rivalitate concitadina, intarita de faptul ca distanta dintre cele doua stadioane Estadio da Luz si Estadio Jose Alvalade este foarte mica
7.Galatasaray si Fenerbahce - este un derby al cartierelor extins la nivel national.Galatasaray este din cartierul Galata iar Fenerbahce este din cartierul Fener.De aici vine si numele celor doua echipe

Si iti mai dau eu un derby bonus de la mine :
River Plate si Boca Juniors - este in primul rand o rivalitate socio-economica dat fiind faptul ca Boca Juniors isi are stadionul in cartierul cel mai sarac din Buenos Aires, iar River Plate in cel mai luxos cartier.De aici le vine si porecla de "Milionarii" celor de la River Plate

| 0000anonim0000 a răspuns:

Toate sunt cluburi cu traditie. La unele, rivalitatile au pornit chiar din oras(Milan si Inter), la altele au pornit din cauza regiunilor (Real-Barcelona...regiunea cataluna si regiunea madrilena) si asa mai departe. Intre Steaua si Dinamo ce rivalitati sunt? Dinamo-Timisoara? si asa mai departe? Teoretic niciuna, tot echipe sunt. Toate sunt. Problema e ca toti s-au batut de mult pe titluri, si sunt echipe vechi. Deci, gandeste-te si la istoricul echipelor. De acolo au pornit rivalitatile. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de la Celtic Glasgow sunt catolici si cei de la Rangers sunt protestanti.
arsenal si chelsea-sunt in acelasi oras si din 2000 chelsea s-a ridicat peste arsenal, dar derbyul londonez este west ham-arsenal sau tottenham -chelsea
si la celelalte a raspuns radu 1

| Radu1 a răspuns:

Barcelona vs Real http://en.wikipedia.org/wiki/El_Cl%C3%A1sico
Arsenal vs Chelsea http://en.wikipedia.org/wiki/Arsenal_F.C._and_Chelsea_F.C._rivalry
Liverpool Vs Man. UTD http://en.wikipedia.org/......C._rivalry
ETC ETC. Scrii pe google intre ce echipe vrei sa aflii istoria si adaugi rivalry. De exemplu Steaua vs Dinamo rivalry si gasesti toate informatiile. Sau poti intra aici http://en.wikipedia.org/......by_country si cauti informatii. Daca nu stii ingleza tradu cu Google Translate. Mult succes!

| GabrinHO a răspuns:

Iti pot raspunde doar la rivalitatea dintre Real si Barca:
Ele sunt rivalee de cand cu transferul ala a lui Di Stefano la Real.EL fusese la barca, dar a facut ceva Franco ca sa ajunga la Real si de atunci ele se urasc.