| Mario1754 a întrebat:

Dau funda,heelp
Salut TPU, am 17 ani, 1.75 inaltimea si 70 de kg.
In urma cu 5 luni m-am apucat de sala de fitness si am pus pe mine 9 kilograme, dintre care si grasime, nu doar mușchi.
Nu arat nici prea atletic, adica umerii nu sunt decat cu 3 sau 4 cm mai lati decat talia, dar nu cu mult.
Mai are rost sa continui?
Sunt ectomorf?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 a răspuns:

Nu, nu cred că ești ectomorf în proporție de 99% ( e procent foarte mare ). După părerea mea, chiar 100% nu ești ectomorf.
Chiar dacă ai fi ectomorf, sala tot te ajută foarte mult, nu doar ca să arăți mai bine, ci și sănătatea ta. Ești mult mai sănătos dacă faci sală.
Ai răbdare, rezultatele vor veni în timp.
Este foarte probabil să nu respecți cei 3 pași.
1) CEA mai importantă este ALIMENTAȚIA.
Trebuie să îți faci un plan alimentar cât de cât, sau măcar să mănânci sănătos.
Ai nevoie de carbohidrați, proteine, fibre, grăsimi.
Caută pe internet " ce alimente conține proteine, sau ce alimente conține carbohidrați etc ".
La proteine îți zic eu că trebuie să mănânci 2 grame pe kilogram, dacă ai 70 kg, trebuie să mănânci 140 grame de proteine.
La restul caută tu, că nu știu eu.
2) Odihna.
Dormi în fiecare noapte câte 7-9 ore.
3) Antrenamentul.
Posibil să nu te antrenezi corect. Interesează-te mai mult.
Exercițiile trebuiesc executate mai lent, nu rapid.
Lent, aproape de mediu.
Ai grijă cum îți alegi greutățile cu care lucrezi.
Poți începe cu greutăți mai mici la primul set ( 12 repetări ), apoi niște greutăți un pic mai mari ( 10 repetări ), iar ultima serie din acel tip de exercițiu, cu niște greutăți un pic mai mari decât cele precedente. ( 8 repetări )
Ai grijă ca repetările să fie executate corect, dacă nu le execuți corect, fă doar cu greutățile mici care îți permite să execuți corect, e mai bine așa.
Sunt 4 tipuri de chestii gen ectomorf și încă 3.
Sau 3 tipuri, nu mai știu sigur.
Dar nu este ceva 100% real cu asta, adică am văzut un video al lui Alex Stoian în care comenta video-ul lui Dorian Popa, iar el spunea că Dorian Popa ar fi zis de Alex Stoian că este ectomorf într-o perioadă a vieții lui, mai apoi nu știu cum și mai apoi nu știu cum. Cred că ai prins ideea.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E normal sa pui si grasime, nu poti pune muschi pur, altfel sportivii nu-si mai bateau capul cu perioada de masa si perioada de definire, puneau direct muschi fara grasime.

| Raven a răspuns:

De ce n-ai continua, dacă tu ești ăla din imaginea de la avatar, mi se pare că ești pe drumul cel bun, probabil nu ești obiectiv când te privești, se vede diferența între umeri și talie.
Nu cred că ești ectomorf, nu ai gâtul lung și subțire, nu arăți ca un ectomorf.
Dacă vrei să ai trunchiul ca un triunghi inversat, trebuie să insiști pe exerciții care lărgesc pieptul, spatele, umerii și subțiază talia.
https://www.youtube.com/watch?v=mhTlsfmHZTc
https://www.youtube.com/watch?v=m6DX-1LHSL0
https://www.youtube.com/watch?v=esSBaAazkaM
Ți le-am dat doar de exemplu dar înțelegi ideea.

| Raven a răspuns:

Și chiar dacă ai fi ectomorf, și Frank Zane era și asta nu l-a împiedicat să ajungă Mr. Olympia.
http://blog.vitaclub.ro/......-ectomorf/

| cristiww a răspuns (pentru Raven):

La Mr. Olympia a ajuns DOAR pentru ca a folosit si el ca si restul steroizi. Adica vreau sa spun ca a ajuns intre elite doar datorita steroizilor, sa nu creada lumea ca a fost natural.