| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda!
Vă rog frumos să mă învațați despre pariurile sportive (ce sunt cotele, cum fac un bilet și multe altele)!?

Răspuns Câştigător
| Mihai_Mateiasi_1988 a răspuns:

Cotele inseamna probabilitatea ca o echipa sa castige sau sa faca altceva. Cu cat o echipa este mai favorita cu atat ea va avea o cota mai mica sa castige, si invers cu cat sansele sunt mai mici sa castige va avea o cota mai mare.
De exemplu un meci Universitatea - Craiova Real Madrid. Craiova fiind o echipa mult mai mica si cu sanse putine sa castige va avea o cota foarte mare, iar Real o cota foarte mica, ceva gen victorie Craiova cota - 20 iar victorie Real cota 1.10.
Castigul tau se face inmultind intre ele cotele de pe bilet, pe meciurile pe care ai pariat. Daca ai 3 meciuri unul de cota 1, 40, altul de cota 1, 60, altul de cota 1, 80 castigul se va calcula: 1, 40*1, 60*1, 80 iar cota rezultata se va inmulti la randul ei cu suma pe care vrei sa o pariezi pe bilet...sa zicem 10 lei si asa iti da caatigul, in cazul de fata 1, 40*1, 60*1, 80 = cota totala 4, 32*10= castigul tau de 43 lei. Acelasi principiu se aplica si la alte pariuri gen numar de goluri( pariezi ca in meciul X se vor da intre 0-3 goluri sau 1-4 goluri, sau peste 2 goluri sau sub 3 goluri) fiecare optiune avand cota ei, adica probabilitatea ca acel pronostic sa se intample. Cam asta ar fi asa in mare.

1 răspuns:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca nu esti microbist si nu le ai cu meciurile, nu stii ce sa bagi.
Du-te la ori ce sala mai populata, vor fi destui baieti dornici sa-ti explice!