| VladCosmin007 a întrebat:

De cate ori sa antrenez pieptul pe saptamana pentru o dezvoltare mai rapida?

Ce exercitii sa fac pentru "sant"

7 răspunsuri:
| ilseparatios a răspuns:

Salut Vlad,

In primul rand felicitari pentru ca mergi la sala in loc sa faci la*a ca altii.

Am observat ca pentru unii e mai greu sa dezvolte pieptul, cred ca e genetic. Am avut si eu problema asta. sa-ti zic ce a mers la mine

Piept - un antrenament pe saptamana.

Exercitii clasice, Bench press, decline, incline / chest press si fluturari pentru "sant". fluturari la banca declinat, si inclinat

| cristi202 a răspuns (pentru ilseparatios):

Raspuns perfect. Pentru un intiat. Daca e incepator, ce stie el de "bench press"? happy Si pare a fi incepator, dupa cum a pus intrebarea, altfel, orice initiat stie ca in primele luni mergi cu trei antrenamente pe saptamana pe grupa de muschi, ca nu cumva inainte sa ii obosesti prea mult si sa se blocheze din crestere, si abia apoi cu o zi pe grupa.

| ilseparatios a răspuns (pentru cristi202):

Tu zici ca 3 antrenamente pe sap pe grupa e bine!?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru cristi202):

Nici eu n-am auzit de treaba asta cu 3 antrenamente pe saptamana pentru o grupa (e prea mult, parerea mea). Deci 3 antrenamente pe sapt/grupa sa nu-l obosesti ca sa-i blochezi cresterea? laughing pai unde-i logica, ce timp de repaus mai are grupa aia? 1 zi? La incepatori nu se merge cu programe de la "aia mari" sau luate de pe net cum spune dl ilseparatios ci se merge pe exercitiile de baza, clasice pentru a se putea obisnui cu antrenamentele, cu executia, tehnica din timpul antrenamentului etc. Ca exercitii poate merge foarte bine pe clasicele flotari, orice tip de flotare cu mainile mai departate decat umerii lucreaza peste 95% piept. Pentru partea superioara implicit si "santul" flotari inclinate/declinate (cu picioarele pe ceva ridicat. La sfarsit poate baga 2-3 serii si cu baza superioara a corpului pe ceva ridicat (cu o executie lenta pe partea negativa a miscarii va obtine o pompare bomba). Un alt exercitiu ar fi flotarile la paralele. Cu astea 2 exercitii din care primul ofera N variatii trebuie doar imaginatie si repet executie corecta ii poate oferi un start bun. La capitolul de cate ori sa lucrez grupele pe saptamana dupa cum vedeti si voi exista controverse (inclusiv intre noi, tu zici 3, ala 1), eu zic ca ține de fiecare in parte, de gena fiecaruia si de cum simte fiecare ca are rezultate mai bune, iar asta se poate stabili doar in timp experimentand. Dar, eu personal m-as opri la maxim 2 antrenamente pe saptamana (mai ales pentru o grupa mare cum este pieptul).

| VladCosmin007 explică (pentru ilseparatios):

Pot sa fac fluturari la aparat in loc de fluturari cu gantera pentru sant?

| VladCosmin007 explică (pentru ilseparatios):

Fac de 3 luni sala, pot sa fac de mai multe ori pe saptamana o grupa, mai exact de 2 ori piept sau triceps...
Sa fiu sincer, de vreo 2 saptamani ma fuc de 5 ori pe saptamana la sala, de luni pana vineri si fac de 3 ori biceps, de 3 ori piept si de 3 ori umeri. Acum inteleg ca nu e bine. De cate ori sa ma duc pe saptamana si de cate ori pe saptamana sa fac o grupa? De 2 ori e bine?

| Alin23KING a răspuns:

Hai salut, e suficient daca esti la inceput o singura data pe saptamana. Daca esti mai avansat, 2 antrenamente pe saptamana e DESTUL, insa sa lasi timp de refacere cel putin 48 de ore, nu faci azi piept, maine piept, si tot asa, ca nu o sa creasca. Iar pentru,, sant,, sunt bune fluturarile cu gantere.