| Andreea930 a întrebat:

De ce când fac sport obosesc?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru ca iti consumi energia.
Depinde si cum faci sport. In timp, inveti sa-ti dozezi resursele si poti rezista multa vreme la efortul fizic.
Dar asta inseamna sa te antrenezi, sa-ti cunosti limitele.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este ceva obisnuit, toata lumea oboseste. Daca de la efort mic obosesti foarte tare si nu esti o persoana supraponderala sau obeza atnci poate sa fie o problema.
Orice miscare facuta brusc sau incet dar ca durata mare duce la oboseala.
Cei de la atletism dupa o cursa ii vezi cazand pe jos de oboseala pentru ca dau randament maxim si corpul se epuizeaza.

| RAY a răspuns:

Teoretic vorbind omul este foarte bine adaptat pentru efort de lunga durata, omul poate alerga ore intregi ceea ce putine alte animale pot, omul transpira =iti regleaza temperatura continu, nu trebuie sa ia pauza, dar desigur ca in ziua de azi cum putin sport se face si se consuma mult apare oboseala, care repet nu este normala

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Cine alearga ore intregi? O faci tu? laughing
Poate doar sportivii de performanta.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Alergau stramosi nostri in savana, am si spus ca nu e cazul azi, dar biologic omul poate fugi ore intregi pentru ca ne permite genetica

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Alergau, dar cu pauze.
Intr-adevar, ai dreptate, anduranta este punctul forte al omului, desi putina lume se antreneaza in acest sens.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Acum nu exagera ca nu eram roboti,logic ca luam pauze,practic faceam sprinturi cand vanam, mergeam pe jos, alergam, cei din africa sunt net superiori la alergare, sprint ca alte rase

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Negrii in general au gene mai bune cand vine vorba de muschi.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

La ei evolutia inca este la putere, de asta si au imunitate la malerie, hiv si alte boli, practic sunt net superiori noua in ceea ce priveste multe lucruri

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Mai putin cand vine vorba despre materia cenusie laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că depui efort.

| User23434 a răspuns:

Esti mai speciala.

| Ali0991 a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce ti e foame cand nu mananci o zi intreaga sau de ce ti e somn desi nu ai mai dormit 2 nopti la rand.

| MihaiRusu1983 a răspuns:

Citește pe http://emmescrie.com/, era un articol bun acolo despre sport.

| Gabriel_Spataru_1974 a răspuns:

Atunci cand depui un efort mai mare, inima prin bataile ei duce
o cantitate semnificativa de oxigen la muschi, acesta in prezenta nutrimentelor arzand si producand energie cu ajutorul caruia iti desfasurezi activitatile.Cu cat este mai mare efortul, cu atat ai nevoie de mai multe nutrimente pentru activitatea respectiva. Oboseala poate surveni din lipsa nutrimentelor(ce rezulta in zero energie) sau accelerarea ritmului cardiac.