| RAY a întrebat:

De ce cand faci cardio pe o perioada de 2 ore si jumatate vs hit 75 de minute, același nr de calorii, iti este mai multa foame?

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca iti scade glicemia in primul caz, mai mult ca in al doilea caz adica la hit.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Am facut azi hit vreo 35 de minute, 150 heart burn, am 31 de ani, apoi moderat 40 de minute heart burn 120, dar mam simtit ametit, ma doare toti muschi, eu vreau 500 de calori sa fac pe zi

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai 500 Kcal, trebuie sa alergi cam 45 minute cu 10 Km/ora

| RAY explică (pentru Mosotti):

10 minute inclazirea -cardio moderat
20 de minute de hit =dar nu stiu daca pot, e greu 170 pulsul azi abia am facut la 150

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai la 31 ani tu ai voie maxim puls admis 169, de ce 170?!
Nu ai voie sa sari de 169

200 - varsta e pulsul maxim admis.

Si o alergare, un cardio intens este 85 % din pulsul maxim admis. Si mediu e un 65-75 %.

Ai grija, nu te forta sa dai in altele.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mann 220 e maxim minus 31 este 189, cand stau am 65, cand merg pe jos 90, cand fac cardio moderat intre 130 si 150, cand fac hit intre 170 si 180 dar pret de cateva secunde apoi pauza, 20 cu 40

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca era 220 nu 200, ai dreptate, eu asa tineam minte, ca 200 - varsta.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Stai ca iti arat ce am facut azi imd

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

F bine ai facut.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Da,dar,sunt mort mann,greata, ameteli, dureri de picioare, faza e ca eu am trecut de la low cardio la hit, plus ca 2 luni nu am facut sport, tensiune 110/81
am spus ca fac asa
o zi low cardio, o zi moderat, o zi hit
Warm Up: 10 minutes
Intervals: 25 minutes
2 minutes @ 85% to 90% of max heart rate (working very hard)
3 minutes @ 60% of max heart rate (light workload)
2 minutes @ 85% to 90% of max heart rate
3 minutes @ 60% of max heart rate
2 minutes @ 85% to 90% of max heart rate
3 minutes @ 60% of max heart rate
2 minutes @ 85% to 90% of max heart rate
3 minutes @ 60% of max heart rate
2 minutes @ 85% to 90% of max heart rate
3 minutes @ 60% of max heart rate
Cool Down: 10 minutes

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca te tot stresezi atat, ce sa-ti fac? Io cand vreau slabeala, imi fac Kcal in minus, imi stabilesc rata de slabire si aia e, nu ma fortez atat.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu vreau sa simt foametea

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Stiu, dar asta e. Eu oricum nu fac foamea, slabesc natural cand nu imi vine sa mananc mai mult, nu as putea sa ma chinui.