| anonim_4396 a întrebat:

De ce este mai greu sa facem flotari sprijiniti doar in virful degetelor?

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pentru că toată greutatea organismului este suportată de degete.

| Razvanp69 a răspuns:

E chestia ca tu ai o suprafata mai mica de contact in degete adica locul in care se face parghia (asa e denumirea ) si tu fortezi foarte mult falagele si metafalangele (oasele de la deget) in mometul cand faci in palma e mai usor pentru ca suprafata de contact e mult mai mare.

| Hunt_Jake_1993 a răspuns:

Deoarece degetele nu ne pot sustine toata greutatea corpului. asa cum a zis si Razvanp69, cu cat suprafata de contact e mai mare, cu atat forta cu care apasam se va "raspandi" pe respectiva suprafata. E destul de logic.

| madalinbb19 a răspuns:

Pentru ca presiunea corpului se exercita pe degete

| XTreme00 a răspuns:

Ce este mai tare degetele sau palma?

| CherNadya a răspuns:

Toata greutatea se lasa in sprijinul celor trei degete, iar bratele fiind neobisnuite cu a lasa greutatea in degete au tendinta sa tremure.