| DaciaRomania a întrebat:

De ce este oina sportul national al României, că nu prea îl joacă mai nimeni?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

În trecut era foarte popular în mediul rural! Se juca oină in fiecare duminica pe islazul comunal! Era obiect de studiu la școală! În perioada interbelică mai ales! Si se afla sub patronajul casei regale!

În vremea regimului comunist a intrat într-un con de umbră, iar după revoluție nu a mai interesat pe nimeni!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu il mai joaca acum, e asa o chestie de traditie mai mult, ca opincile.

| ReddY25 a răspuns:

Era candva

Răspuns utilizator avertizat