| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce FCSB (Fosta Steaua București) si Dinamo București au deasupra stelelor (sau aveau FCSB stema veche) cate 2 respectiv 1 stea? Ce reprezinta acele stele de deasupra stelelor echipelor cele mai mari și mai iubite din România LIGA 1?

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sunt cunostinte minime de fotbal pe care tu nu le ai, afirmatia aia cu google e penibila.

Sfatul meu e sa studiezi putina istorie si sa vezi unde a facut ravagii comunismul, Anglia si Spania nu au avut nici cea mai mica treaba cu asa ceva, erau bastani pe vreamea cand astia mici erau dictati de rusnaci

| Raul757 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu contează, Steaua a batut-o pe Barcelona? A batut-o! Atunci nu mai bate din gura degeaba!
Vez-iti de arsenalul tau malaughing
Sunteti pe locul 8 și nu mai vedeți Europa în sezonul viitor

| Drimmero a răspuns (pentru Raul757):

Iti place sa semnalizezi, nu? Tocmai a castigat FA Cup ceea ce inseamna ca va juca in Europa sezonul viitor

| Raul757 a răspuns (pentru Drimmero):

Na bun, o sa am pe ce este ca probabil va veti face de rusine

| Holiday a răspuns:

La fiecare 10 titluri castigate si-au pus cate o stea.
In rest, cele doua echipe de fapt sunt doar niste fake-uri comuniste. Intr-un campionat unde nu existau sanse egale, unde jucatorii de valoare erau fortati sa se alature uneia din cele doua echipe, erau sustinute financiar discretionar, etc, rezultatele lor sunt egale cu zero.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Holiday):

Si dacă o sa mai castige si o sa ajungă la 20 30 de titluri câștigate o sa se mai pună o stea deasupra siglelor?

| Holiday a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Da. Dar sa speram ca nu se va intampla asta.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Holiday):

Da tu cu ce echipa din LIGA1 ROMÂNIA ții?

| Raul757 a răspuns (pentru Holiday):

Dar de ce sa nu se întâmple?
Si toate echipele de fotbal(aleea mari) sunt comuniste, adică s-au înființat în comunism(Man Utd, Man city, Real Madrid, Barcelona etc)
Steaua este singura echipă din Romania care a câștigat UCL!
Si poti sa imi explici de ce sunt fake-uri?

| Drimmero a răspuns (pentru Raul757):

E clar cu cine am incercat sa-mi bat capul, nu ai deloc minime cunostinte despre fotbal, esti petarda.

United infiintata in 1878
City infiintata 1880
Real 1902
Barca 1899

Comunismul ai idee cand a aparut?

| Holiday a răspuns (pentru Raul757):

"Si toate echipele de fotbal(aleea mari) sunt comuniste, adică s-au înființat în comunism(Man Utd, Man city, Real Madrid, Barcelona etc)"

Niciuna dintre astea nu s-au infiintat in comunism. Iar cele din Anglia, Germania, Franta si multe alte tari nici nu au functionat in timpul unui regim comunist in tara respectiva.

"Si poti sa imi explici de ce sunt fake-uri?"

Daca nu ai inteles de mai sus de ce, problema e la tine. E foarte clar.

| Holiday a răspuns (pentru Raul757):

"Steaua este singura echipă din Romania care a câștigat UCL!"

De fapt a castigat CCE. Asta asa, pentru cultura ta.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Mosule, nu-ti bate capul, in alta intrebare mi-o compara pe Arsenal cu cfr...nu are treaba cu fenomenul, de parliti de genul sunt satul.

El nu are habar ce jocuri de culise se faceau in comunism, fotbalul din est doar atunci a fost bun, de cand a cazut comunismul nici ca mai vezi echipe din est sa faca ceva.

CCE se pune ca UCL, e tot urecheata, n-are relevanta denumirea, dar nu trebuie sa-ti bati capul.

| Raul757 a răspuns (pentru Holiday):

E tot aia ma! CCE=Cupa Campionilor Europeni!
E tot aia nu?
Daca nu de ce?

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Nu prea e tot aia. In UCL participa echipe care in CCE nu aveau dreptul de a participa. Pe vremea aia puteai da de 5 echipe in total din primele 5 campionate, acum sunt 20. Cu putin noroc, de prima echipa "tare" puteai da abia in semifinale. Iar sistemul de desfasurare e total diferit, chiar daca ajungi in grupe si ai rezultate pozitive cu una dintre ele, asta nu inseamna ca nu poti pleca acasa.

| Holiday a răspuns (pentru Raul757):

"E tot aia ma! CCE=Cupa Campionilor Europeni!"

CCE - participau DOAR campioanele din campionatele europene
UCL - participa pana la 4 echipe din fiecare campionat in functie de coeficientul echipelor fiecarui campionat in sezoanele precedente.

Asta inseamna ca in UCL numai din Franta, Germania, Anglia, Spania si Italia iti vin 20 de echipe din care dai de minim 5-6 in grupe si tururile eliminatorii. Pe vremea cand Steaua castiga CCE a dat de 2 echipe intr-adevar tari. Una in semifinale, in dubla mansa, si una in finala, un singur meci. Acum pentru a castiga UCL ai de jucat minim 11 meciuri cu echipe de genul asta, vreo 4 in grupe si 7-9 in tururile eliminatorii si finala. E o diferenta, nu?
Ca sa intelegi, una e sa joci cu campioana Finlandei sau Albaniei, si alta cu locul 2-3 din Anglia, de exemplu.

| Raul757 a răspuns (pentru Holiday):

Bine frate dar totusi nu a fost ușor pentru Steaua nici CCE!
Totusi cu Barcelona a jucat

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Ma refeream la semnificatie ca e tot aia, desfasurarea in schimb era mult diferita, jucau numai campioanele in CCE, in UCL joaca primele 4 locuri din Anglia, Spania, Italia si Germania, din Franta intra 3 (direct in grupe), formatul a tot fost modificat pentru ca erau si echipe din tarile astea care jucau play-off...

In CCE treceai de 2 tururi preeliminarii si apoi erai deja in semi-finale, de obicei erau 2 echipe tari, restul pe post de miel la taiere, dar ca semnificatie inseamna tot aia, la palmares se aduna si rezulta in trofee UCL.