| anonim_4396 a întrebat:

De ce flegmează sportivii, în special boxerii?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

De la efort, sportivii nu pot respira numai pe nas și respiră și pe gură.
Din cauza asta, saliva din gură devine mai vâscoasă iar ei simt nevoia să o elimine.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cel mai probabil de la adrenalina care le usuca gatul iar prin flegma li se mai umezeste cavitatea bucala, e un gest urat mai ales la fotbalistii care scuipa si apoi cad pe teren in propriile flegme dar probabil o fac inconstient.

| ReddY25 a răspuns:

De la efort(am văzut mulți fotbaliști făcând asta)

| LordCristobal a răspuns:

Probabil de la efortul depus.
Practic ti se usucă gura și că sa te eliberezi mai scuipi.
Așa am pățit și eu când făceam trasee de 20-30 de kilometri cu bicicleta.
Dar înainte să dau o flegma intodeauna mă asigur să nu fie cineva langa mine.

Răspuns utilizator avertizat